Jak czyścić przypalone żelazko?

0
2146
Jak czyścić przypalone żelazko

Żelazko jest sprzętem używanym przez nas na co dzień. Niestety bardzo nieliczna grupa osób wie, że tak samo jak się czyści pralkę, zmywarkę i inne sprzęty w domu, żelazko również od czasu do czasu wymaga czyszczenia, aby prawidłowo i długo funkcjonowało. W przeciwnym bowiem razie szybko się nam zepsuje, będzie zostawiało smugi na ubraniach podczas prasowania albo po prostu będzie niedokładnie prasować. Jak zatem należy dbać o żelazko?

Przede wszystkim warto przeczytać instrukcję obsługi danego modelu. Choć zazwyczaj traktujemy ją jako papier, który możemy od razu wyrzucić to nie warto tego robić. Znajduje się tam bowiem wiele przydatnych informacji, dzięki zastosowaniu których nasze żelazko na pewno dłużej zachowa pełną sprawność.

Zdarzają się jednak pewne sytuacje, w których nie bardzo wiemy jak postąpić i o których instrukcja obsługi nie wspomina. Należy do nich bez wątpienia przypalenie żelazka. Zdarza się czasem, że najedziemy żelazkiem na jakąś gumkę w ubraniu, plamę czy coś innego i będziemy mieć przypalone żelazko. Jak to wyczyścić? To zależy od substancji, która przywarła nam do żelazka.

Jeśli ta substancja jest woskowa najprościej jest nagrzać do maksimum żelazko a następnie wziąć starą, zwykłą gazetę (nie kolorowe czasopismo!) i prasować ją. Po chwili substancja osadzi się na gazecie, a żelazko będzie czyste.

Jeżeli natomiast ta substancja bardziej przypomina olej, należy przede wszystkim poczekać aż żelazko wystygnie. Następnie zimną już płytę żelazka przecieramy wacikiem nasączonym amoniakiem i płuczemy delikatnie zimną wodą.

Innym środkiem, za pomocą którego także doskonale wyczyścimy żelazko jest ocet. Wystarczy nasączyć nim lekko czystą ściereczkę i przetrzeć zimną płytę żelazka. Jeśli to nie zadziała można wymieszać ocet z sodą oczyszczoną.

A co zrobić z brudem nagromadzonym w otworach na parę? Przede wszystkim w żadnym wypadku nie próbować wydłubać tego nożem ani innym ostrym urządzeniem, bo porysujemy żelazko. Warto natomiast spróbować wyczyścić brud za pomocą patyczków kosmetycznych.

Ostatnim problemem jest wyczyszczenie zbiornika na wodę. W tym przypadku najlepiej jest wlać tam wodę z octem w równych proporcjach i włączyć żelazko na 5min. Następnie usunąć to, co zostanie i powtórzyć cały proces tyle że z samą wodą aż pozbędziemy się tego, co zostało po occie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ