Funkcjonalne lampy kuchenne – jakie oświetlenie wybrać?

0
1845
Funkcjonalne lampy kuchenne – jakie oświetlenie wybrać?

Kuchnia to przestrzeń, w której potrafi być naprawdę gorąco. Gotujące się potrawy czy nieustannie używane noże do krojenia sprawiają, że zbyt słaba widoczność może skończyć się przypadkowym wypadkiem. Jak tego uniknąć? Oczywiście instalując odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu korzystanie z wnętrza będzie komfortowe i w dzień, i w nocy. Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy kuchenne? Podpowiadamy!

Rodzaj lampy ma znaczenie

Podobnie jak inne pomieszczenia w domu, tak i kuchnia wymaga instalacji kilku różnych źródeł światła. Podstawowym z nich jest oczywiście lampa sufitowa, którą umieszcza się albo w centralnym punkcie wnętrza, albo tuż nad blatem. W drugim przypadku znakomitym wyborem będą modele wiszące, które nie tylko rozświetlą przestrzeń robocza, ale także podkreślą styl jej aranżacji i staną się oryginalnym elementem dekoracyjnym. Podobnie sprawdza się oświetlenie zamontowane nad wyspą kuchenną. Praktycznym pomysłem jest również instalacja oświetlenia nadszafkowego, np. w postaci halogenów, które emituje słabsze światło, jednak z łatwością poradzi sobie z rozjaśnieniem kuchenki gazowej czy zlewu. Możesz także nadać kuchni oryginalności, decydując się na umieszczenie na ścianach kinkietów – oprawy ścienne fantastycznie odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych.

Jakie źródła światła wybrać do kuchni?

Odpowiednio rozplanowane oświetlenie i dopasowane do stylu aranżacji oprawy to nie wszystko! Równie ważne są źródła światła, które odpowiadają nie tylko za rozjaśnienie pomieszczenia, ale także stworzenie w nim przyjemnego dla oka klimatu. 

Ogromną popularnością cieszą się halogeny, w szczególności używane w lampach nadszafkowych, które zapewniają niezbyt intensywny strumień o ukierunkowanym kącie padania. Równie doskonałym pomysłem są żarówki LED, czyli energooszczędne odpowiedniki tradycyjnych jarzeniówek. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wstrząsy, co może okazać się niezwykle przydatne w kuchni. Dla najbardziej wymagających klientów odpowiednim rozwiązaniem będą tzw. lampy wyładowcze, czyli fluorescencyjne świetlówki, które znakomicie sprawdzają się w roli oświetlenia miejscowego.

O czym pamiętać, wybierając lampy kuchenne?

Wiesz już, że zadbanie o funkcjonalne i odpowiednio rozplanowane oświetlenie w kuchni jest jednym z najważniejszych etapów urządzania tego wnętrza. Czego należy unikać w trakcie aranżacji przestrzeni? Przede wszystkim opraw, które wykonano z materiału nieprzepuszczającego emitowanego przez żarówkę światła – tego typu modele nie będą w stanie rozświetlić pokoju, co jest szczególnie problematyczne w większych kuchniach. Podobnie jest w przypadku opraw montowanych nad blatem w suficie, które zamiast światła będą rzucać na niego cień. Zamiast nich warto wybrać oświetlenie nadszafkowe. Nie zapomnij także, że wszelkie lampy sufitowe powinny być zainstalowane najwyżej, jak jest to możliwe, w szczególności, gdy domownicy są wysocy. W ten sposób unikniesz przypadkowego, nieprzyjemnego uderzenia w głowę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ