Czepek – drobiazg, o którym nie warto zapominać

0
1468
Czepek – drobiazg, o którym nie warto zapominać

Pływanie to jedna z tych aktywności, której praktykowanie nie wymaga specjalistycznego wyposażenia. Wybierając się na basen, pamiętamy po prostu o zabraniu kąpielówek – i to już może wystarczyć do cieszenia się wodną rekreacją. A jednak są pewne drobiazgi, które podczas pokonywania własnych rekordów okażą się bardzo przydatne. Na szczycie listy tych przydatnych akcesoriów jest czepek do pływania. Posiadanie go wcale nie jest fanaberią – na basenach krytych można wręcz spotkać się z nakazem posiadania czepka.

Jak wybrać dobry czepek?

Może nam się wydawać, że czepek do pływania jest potrzebny przede wszystkim sportowcom – to skojarzenie potwierdzają nam wspomnienia z oglądania jakichkolwiek pływackich zawodów sportowych. W przypadku zawodników, którzy pokonują wodne fale, walcząc o każdą cenną sekundę, wydaje nam się to należycie uzasadnione – schowanie włosów pod czepkiem jest bardzo praktycznym i przydatnym rozwiązaniem. A jednak również pływając rekreacyjnie i bez zobowiązań, możemy poczuć się zdecydowanie bardziej komfortowo, bez włosów plączących się w polu widzenia, a potem przyklejających się do mokrego ciała. Ale nie tylko własne poczucie komfortu doradza nam, żeby zdecydować się na używanie czepka – przemawiają za tym także względy higieniczne.

Woda przyjmuje z włosów także kryjące się w nich zanieczyszczenia, a przez to sama staje się mniej świeża. Oczywiście o to, by woda nadawała się do użytkowania przez liczne grono osób, dba się, dodając do niej chlor – i to kolejny powód, dla którego warto skorzystać z czepka, z pobudek bardziej osobistych. Chlor może zaszkodzić włosom: przede wszystkim bardzo mocno je wysuszy, a właściciele wrażliwej skóry mogą nawet odczuwać podrażnienie i jego nieprzyjemne skutki.

Wybierając czepek do pływania (zobacz tutaj: https://www.asport.pl/k/146/czepki/), ma się do wyboru modele sporządzone np z:

  • materiału (najczęściej z poliestru)
  • tworzywa silikonowego.

Ta pierwsza kategoria nie ochroni włosów przed chlorem, ponieważ tkanina przemoknie, ale przytrzyma włosy w jednym miejscu i będzie dla nich delikatna. Czepków silikonowe i lateksowe zapewniają już pełną ochronę, tyle że założenie ich może nastręczać pewnych trudności. Kupując, warto przeanalizować swoje potrzeby i upodobania, a poza tym uważnie wybrać czepek w dobrym rozmiarze.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ