Co powinieneś wiedzieć kupując zastawę porcelanową?

0
1361
Co powinieneś wiedzieć kupując zastawę porcelanową

Porcelanowa zastawa stołowa to taki komplet, co do którego można mieć pewność, że przetrwa lata, dzięki swojej wytrzymałości, którą uzyskała podczas procesu wypalania. Zanim jednak podejmie się decyzję o jej zakupie powinno zgłębić się odrobinę w temat porcelany, by móc wybrać komplet o optymalnej dla nas jakości i ponadczasowym wyglądzie. Jaką porcelanę wybrać, by idealnie sprawdziła się w roli zastawy?

Jaka jest dobra porcelana?

Dobrą porcelanę charakteryzuje kilka czynników. Wysoką jakościowo zastawę z porcelany cechuje przede wszystkim przepuszczalność światła oraz śnieżnobiały kolor. Odcienie szarości świadczą o tym, że do wyrobu danego kompletu użyto surowców o niższej jakości, zaś lekkość poszczególnych elementów gwarantuje ich wysoki poziom. Jeśli uderzysz w na przykład porcelanową filiżankę usłyszysz dźwięczny odgłos w przeciwieństwie do naczyń wykonanych z ceramiki czy fajansu, które brzmią głucho. Wyroby porcelanowe najwyższej jakości możesz znaleźć w sklepie internetowym. Znajdziesz tam zarówno zastawę stołową jak i bogaty asortyment filiżanek, kubków porcelanowych czy talerzy deserowych.

Przechowywanie i czyszczenie zastawy

Decydując się na wysoko-półkowy komplet z porcelany powinno należycie się o niego dbać. Zapewne nie będzie to zestaw do codziennego obiadu z rodziną, warto więc wybrać miejsce, w którym naczynia będą przechowywane. Podczas zdobienia porcelany używana jest często farba ceramiczna, która po wielu latach może matowieć, dlatego najlepiej umiejscowić zastawę w kredensie lub oszklonej szafce, w której serwis nie będzie narażony na nadmierną ekspozycję światła słonecznego mogące spowodować blaknięcie zdobień. Talerze i miski warto poprzekładać warstwą ręczników papierowych lub ścierek, które zapobiegną osadzaniu się kurzu, a także będą przeciwdziałać kruszeniu się brzegów czy stłuczeniom. Nowocześnie wyrabiane porcelanowe zastawy mogą być zmywane w zmywarce, dlatego informacji o tym najlepiej szukać na opakowaniu od producenta. W przypadku ręcznie zdobionych naczyń czy wiekowych kompletów lepiej oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i postawić na zmywanie ręczne, które nie uszkodzi struktury serwisu.

Czy porcelana jest wrażliwym materiałem?

Porcelana mimo swojej całkiem niezłej wytrzymałości jest wrażliwym tworzywem, dlatego jej mycie zaleca się w letniej wodzie. Używanie naczyń z tego materiału w mikrofali jest możliwe o ile nie są zdobione złotem lub platyną. Nie zaleca się również wkładania porcelany do mikrofalówki lub wlewania do niej gorących płynów od razu po wyjęciu z lodówki, ponieważ porcelanowe naczynia są wrażliwe na zmianę temperatury i może to spowodować ich uszkodzenie.

Długowieczność porcelanowej zastawy jest wpisane w jej rodowód, jednak dzięki odpowiedniemu przechowywaniu możemy jeszcze go wydłużyć. Pamiętaj, by oczyszczając nakrycia z kurzu używać suchej i miękkiej ścierki z mikrofibry, a do mycia zdobionych czy cennych naczyń nie używaj detergentów bądź druciaków, które mogą je zniszczyć. Zadbaj o to, by po każdym użyciu zastawa miała odpowiednie warunki, a na pewno zachowa swój blask i posłuży długie lata – nie tylko jednemu pokoleniu.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ