Co to znaczy być EKO? Żyj ekologicznie od zaraz

0
4019
Co to znaczy być EKO

Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się badaniem przyczyn i skutków oddziaływań pomiędzy organizmami żywymi a ich środowiskiem naturalnym. W trakcie rozwoju cywilizacji różne było podejście do ekologii. Stopniowo wykształciła się dziedzina nauki zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem, czyli ekologia człowieka. Celem jej badań jest człowiek jako podmiot procesów biologicznych oraz sztucznych przez niego samego zainicjowanych. Jako samodzielna nauka ekologia rozwinęła się w XIX w. Ze względów filozoficznych, jak i praktycznych ekologia jest używana w szerokim kontekście znaczeniowym. W języku potocznym ekologia utożsamiana jest z nauką o ochronie środowiska (sozologią) lub z samą ochroną środowiska.

Co to znaczy być EKO?

Słowo „EKO” pojawia się wszędzie i w wielu kontekstach. Jest moda na bycie ekologicznym. Ludzie czynili ziemię sobie poddaną przez wieki rozwoju obecnej cywilizacji, aż w końcu zaczęli odczuwać skutki swojej ingerencji w przyrodę. Otaczająca nas przyroda posiada duże możliwości samooczyszczenia i regeneracji. Są jednak one ograniczone i od pewnego czasu środowisko naturalne nie nadąża z przerobieniem, utylizacją stale rosnącej masy odpadów cywilizacyjnych wytwarzanych przez ludzi. Wytwarzane przez ludzi opady stałe, ścieki i szkodliwe gazy gromadzą się w biosferze. Czas rozkładu na przykład tworzyw sztucznych liczony jest w setkach lat.

W końcu jednak ludzie zauważyli groźbę samounicestwienia i zaczęli przeciwdziałać bezrefleksyjnemu niszczeniu ekosystemu, w którym żyjemy. Od kilkudziesięciu lat rozwijają się organizacje, ruchy walczące z globalnym zanieczyszczeniem naszej planety. Wysokorozwinięta konsumpcja jako skutek uboczny powoduje powstanie szkodliwych odpadów w trakcie produkcji, eksploatacji i utylizacji coraz większej ilości trwałych produktów. Ludzie dostrzegli w końcu, że aby ocalić od zniszczenia nasz ekosystem każdy musi indywidualnie zadbać o to, aby jego działalność zużywała jak najmniej zasobów naturalnych i w konsekwencji, żeby produkował ja najmniej szkodliwych odpadów. Być EKO to znaczy rozsądnie konsumować, rozsądnie utylizować szkodliwe odpady.

Jak żyć ekologicznie od zaraz?

Właściwie odpowiedzieć można w paru słowach: konsumuj z głową, zaoszczędzisz na zdrowiu i na wydatkach. Bez zbytniej ingerencji w sposób życia zastosuj kilka prostych zasad. Przemyślane ilościowo i jakościowo zakupy, unikanie opakowań z tworzyw sztucznych. Stosowanie w gospodarstwie domowym odpowiednich środków czystości jak przykładowo produkty z linii Ludwik Ekologiczny spełniające bardzo wysokie wymagania ekologiczne, potwierdzone certyfikatem ekologicznym EU Ecolabel. Odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń. Wzrost temperatury w pomieszczeniu o 1 st. C skutkuje wzrostem zużycia energii o 6 do 8%. Segregacja odpadów. Ograniczenie konsumpcji powoduje spadek zapotrzebowania na energię niezbędną do wytworzenia produktów i utylizacji odpadów. Zauważmy, że żyć ekologicznie to żyć zdrowiej i dłużej.

 

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ