Chemiczne badanie zabawek – na czym polega i gdzie je wykonać?

0
1724
Chemiczne badanie zabawek – na czym polega i gdzie je wykonać?

Rodzice wybierający zabawki dla swoich dzieci, coraz bardziej zwracają uwagę na atesty i certyfikaty. Wykorzystanie podczas produkcji szkodliwych barwników i związków może odbijać się na zdrowiu dziecka. W zabawkach może znajdować się wiele substancji, które mogą wywoływać alergię lub inne dolegliwości. Świadomi tego rodzice chętniej sięgają po te zabawki, wobec których mają pewność, że są bezpieczne dla ich dziecka.

Dla producenta zabawek oznacza to, że chcąc sprzedać swoje produkty, powinien pomyśleć o ich odpowiedniej certyfikacji. Jednak nie może być ona wykonana w dowolnym miejscu. Najlepsze będzie akredytowane laboratorium badawcze jakim jest na przykład J.S. Hamilton Poland. Wykonywane przez to laboratorium badanie bezpieczeństwa, jest zgodne z Dyrektywą 2009/48/WE – Toys Safery Directive. Poza tym tylko laboratoria z akredytacją są uznawane za wiarygodne. Jeśli zabawki posiadają dobry certyfikat, producent ma gwarancję, że przekazuje dzieciom coś co nie tylko umili im czas, ale będzie bezpieczne dla ich zdrowia.

Dla kogo chemiczne badanie zabawek?

Badania chemiczne zabawek, jakie przeprowadza akredytowane laboratorium badawcze są polecane nie tylko producentom. Skorzystanie z usługi badań laboratoryjnych jest również wskazane dla dystrybutorów i importerów zabawek. Trzeba wiedzieć, że pod pojęciem zabawek, nie kryją się tylko te, które są przeznaczone do użytku domowego. Wyposażenie placów zabaw też musi tu być uwzględnione.

Co jest badane?

Każde akredytowane laboratorium badawcze może mieć nieco inny obszar działalności. Jeśli w ofercie znajduje się chemiczne badanie zabawek, przeprowadzane testy mogą dotyczyć migracji niektórych pierwiastków jak glin, nikiel, chrom, kobalt, ołów rtęci, czyli tych, które mogą mieć wpływ na dziecko. Na problemy zdrowotne są narażone zwłaszcza małe dzieci, które są bardziej wrażliwe. Weryfikacji może również podlegać zawartość w zabawkach organicznych związków chemicznych. Mogą to być barwniki, konserwanty, rozpuszczalniki i środki opóźniające palenie. Testy pozwalają na wykrycie, tudzież wykluczenie, wielu szkodliwych substancji.

Dlaczego korzystać z badań akredytowanego laboratorium badawczego?

Według tego, co mówią polskie i unijne przepisy, wszyscy producenci i dystrybutorzy zabawek muszą spełniać liczne wymogi związane z bezpieczeństwem. W trakcie wytwarzania produktów nie można stosować substancji niebezpiecznych, zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka, spełniać normy jakościowe. Ponadto do opakowania powinna być dołączona informacja o składzie i potencjalnych zagrożeniach. Ponieważ rodzice coraz bardziej analizują zawartość chemiczną i znają najważniejsze znaki certyfikatów, chcąc zyskać ich przychylność, nie można korzystać z przypadkowego laboratorium. Tylko akredytowane laboratorium badawcze jest uprawnione do przyznania certyfikatu, który będzie szanowany w różnych środowiskach, a u jego podstaw są rzetelne i bezstronne badania dające wiarygodne wyniki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ