Ból zęba

0
3292
Ból zęba

Ból zęba uniemożliwia wykonywanie wielu zadań. W tym aspekcie można się powołać na przykład na trening wytrzymałościowy. Celem treningu wytrzymałościowego jest utrzymanie lub poprawa poziomu zdolności do wykonywania wysiłków z dominacja tlenowego toru przemian, niezbędnej do uprawiania sportu. Przedstawia się, że wszelkie bóle po prostu to uniemożliwiają. Trening daje podstawę do długotrwałego wykonywania wysiłku o dużej intensywności, bez obniżania jego efektywności i nadmiernego naruszania homeostazy ustroju, oraz umożliwia skuteczną restytucję sił (wypoczynek). Istotą treningu jest oddziaływanie na organizm długotrwałego wysiłku, który obciąża duże grupy mięśniowe oraz usprawnia działanie układu krążenia i oddychania. Zatem przy wspomnianym bólu jest to spora niedogodność.

Ból zęba uniemożliwiający wykonywanie treningów

Podczas takich wysiłków w energetyce mięśniowej dominują procesy utleniania, często uzupełniane znacznym udziałem beztlenowej glikolizy. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów treningu, oddziaływanie to zależy od sposobu dozowania wysiłku. Określają to tak zwane składowe treningu, którymi są:

Intensywność wysiłku,

•Czas trwania wysiłku,

•Częstotliwość zajęć.

Ukazuje się, że intensywność wysiłku najczęściej określana jest na podstawie zużycia tlenu bądź częstości skurczów serca. Zaznacza się jednocześnie, że wyższe obciążenia nie powodują poprawy wydolności tlenowej, zwiększają natomiast ryzyko kontuzji. Jeszcze większe ryzyko występuje przy bólu zęba, gdzie nasze reakcje są mocno opóźnione. Mniejsza intensywność wysiłku pozwala tylko podtrzymać poziom wydolności. Następnie wskazuje się na czas trwania wysiłku. Przedstawia się, że jest on odwrotnie proporcjonalny do intensywności wysiłku, dlatego po jej ustaleniu należy określić optymalny czas trwania wysiłku. Jest to często bardzo trudne, ale należy pamiętać, że zarówno za krótki, jak i zbyt długi trening nie przynosi pozytywnego efektu. Analizując częstotliwość zajęć ukazuje się, iż trening wytrzymałościowy zwykle przeprowadza się 3-4 razy w tygodniu. Ze względu na sposób dozowania wysiłku można umownie wyróżnić metody treningu ciągłego oraz metody treningu powtórzeniowego. W treningu ciągłym podczas trwania jednostki treningowej nie występują przerwy wypoczynkowe, a intensywność wysiłku może być stała lub zmienna. W przypadku bólu zęba jest to po prostu niewykonalne, ponieważ myślimy jedynie o tym bólu. Cechą charakterystyczną treningu powtórzeniowego jest występowanie planowanych i powtarzanych przerw. Do tej grupy zalicza się również trening interwałowy, którego istotą jest stosowanie aktywnych przerw, niepozwalających na pełną restytucję sił. Metody treningu ciągłego są ukierunkowane głównie na rozwój przemian tlenowych oraz wytrzymałości. Zastosowana długotrwała praca sprzyja poprawie ekonomiki wysiłku organizmu. Nawet taki rodzaj treningu nie jest możliwy w przypadku bólu zęba.

W wyniku tego treningu stopniowo dochodzi do wielu zmian, które dotyczą głównie funkcji organizmu związanych z zaopatrzeniem tlenowym, termoregulacją i gospodarką wodno-elektrolitową oraz licznych mechanizmów regulacji neurohumoralnej, powodujących przesunięcie równowagi w układzie wegetatywnym w stronę układu przywspółczulnego. W wyniku tych zmian uzyskuje się podstawowy cel, jakim jest wydłużenie czasu wykonywania wysiłku o określonej intensywności lub możliwość wykonywania w tym samym czasie wysiłku o większej intensywności. Jest to uwarunkowane zwiększeniem maksymalnej ilości tlenu dostarczanego podczas jego wykonywania. Skuteczny trening pozwala, w wyniku wielu zmian adaptacyjnych. Wybitnie wytrenowani sportowcy mogą osiągać wartości przekraczające 80 ml/min/kg masy ciała (przeciętni ludzie: wartości wynoszące 40-44 ml/min/kg masy ciała), co jest wynikiem wrodzonych predyspozycji oraz wpływu treningu. Zawodnicy o długim stażu treningowym nie wykazują dalszej poprawy, ale podwyższa się u nich poziom progu przemian beztlenowych. Stosowanie treningu wytrzymałościowego wywołuje charakterystyczne zmiany w budowie, czynności, właściwościach i metabolizmie mięśnia sercowego. Wielkość tych zmian zależy głównie od jakości treningu i czasu jego stosowania. Wiele z tych osób umie poradzić sobie z bólem zęba jednak i tak jest to bardzo trudne. Serce, w którym dokonały się tak wyraźne zmiany adaptacyjne, określa się mianem serca sportowego. Podczas wysiłków maksymalnych uwidacznia się przede wszystkim wzrost maksymalnej objętości wyrzutowej serca.

Jak radzić sobie z bólem zęba?

Ból zębaJeżeli czekają nas wyżej wymienione treningi należy pamiętać, iż podstawowym sposobem na uniknięcie tak uciążliwego bólu zęba staje się higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u dentysty. Natomiast jeżeli pojawi się nagły ból, a w wybranym momencie wizyta u lekarza jest po prostu niemożliwa to należy skorzystać z domowych sposobów, do których zalicza się między innymi:

płukanie naparem z szałwii bądź rumianku oraz mięty, taki sposób działa ściągająco w szczególności w stanach ropnych,

na uwagę zasługują okłady z olejku goździkowego, a więc zawarty w goździkach eugenol bez wątpienia wykazuje działanie przeciwbólowe,

okłady z popularnego czosnku oraz soli,

zimne okłady,

dezynfekowanie wodą utlenioną bądź wódką powoduje jednocześnie niszczenie bakterii odpowiedzialnych za występujący stan zapalny,

leki przeciwbólowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ