Ból w okolicy pępka – przyczyny

0
1878

Ból w okolicy pępka może mieć różne przyczyny – od najbardziej błahych jakimi są zbyt ciasne ubranie, pasek uciskający okolicę pępka, lub u kobiet jajeczkowanie, do bardzo poważnych – jak np. ciężkie schorzenia jelit czy początek zapalenia wyrostka robaczkowego.
Czy ból w okolicy pępka to powód do niepokoju? I tak, i nie. Kiedy odczuwamy dolegliwości bólowe w pobliżu pępka, należy najpierw zastanowić się co może być przyczyną. Jeśli siedzimy cały dzień w ciasnym ubraniu, sprawa jest rozwiązana. Nasz brzuch nie lubi być ściskany, warto to wziąć pod uwagę przy kupowaniu ubrań.
Ból w okolicach pępka – co może być przyczyną?
Najczęstszym powodem, oprócz niewygodnego ubrania jest początek zapalenia wyrostka robaczkowego. Nie należy się bardzo niepokoić, ale też nie można tego zbagatelizować. Zapalenie wyrostka robaczkowego powinno zostać jak najszybciej usunięte. We wczesnej fazie jest możliwość wykonania operacji laparoskopowo – skróci to znacznie okres rekonwalescencji. Realny czas powrotu do normalnego życia po operacji laparoskopowej to tydzień, choć niektórzy wracają już po trzech dniach. Ból wyrostka robaczkowego łatwo rozpoznać. Nasila się podczas kaszlu i uciskania okolic pępka. Jest to sygnał aby udać się do lekarza, ponieważ zaniedbany wyrostek robaczkowy może doprowadzić do śmierci.
Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy opuchlizna przyczyną może być przepuklina, czyrak lub ropień. W tym przypadku też należy udać się do lekarza, który podejmie decyzję co do dalszego leczenia.
Ból w okolicy pępka u kobiet może oznaczać po prostu owulację. Wiele kobiet odczuwa tego typu dolegliwości podczas pękania pęcherzyka Graafa i uwalniania jajeczka.
Ból, który pojawia się po obu stronach pępka i nasila podczas stosunku może świadczyć o zapaleniu przydatków – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Ból w okolicy pępka może mieć różne przyczyny, zazwyczaj wymaga konsultacji lekarskiej. Nie warto go bagatelizować, ponieważ skutki takich działań mogą być niekorzystne dla zdrowia.

www.maleacieszy.pl

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEkoarchitektura
Następny artykułArbuz – wodna bomba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ