Badanie TSH tarczycy

0
1557

Tarczyca to jeden z tych gruczołów, którego funkcjonowanie reguluje pracę wielu organów. Wytwarzając szereg hormonów wpływa nie tylko na kondycję organizmu, ale także nasze samopoczucie. A kontrolę nad tą produkcją pełni właśnie TSH. TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, która reguluje inteligentnie jego wytwarzanie, by zawsze był na optymalnym poziomie. W wyniku jednak wielu zmian patologicznych w organizmie, jego poziom może być zbyt wysoki lub zbyt niski.

Badanie TSH tarczycy – jakie znaczenie ma poziom tyreotropin?

Tyreotropiny są główny wskaźnikiem pracy naszej tarczycy. Gdy więc zachodzi podejrzenie, że nie działa ona prawidłowo, lekarz powinien niezwłocznie zlecić badanie TSH. Do jego wykonania pobierana jest krew łokciowa, przy czym ważne jest, aby pobrać ją na czczo, co najmniej osiem godzin po ostatnim posiłku.

Poziom TSH poniżej normy

Jeżeli w otrzymanych wynikach krwi widzimy, że poziom hormonu tyreotropowego jest poniżej normy, powinniśmy dodatkowo wykonać badania na poziom stężenia hormonów ft3 i ft4. Jeśli i on jest zaburzony, wówczas możemy powiedzieć, że mamy do czynienia ze stanem chorobowym. A o jakich chorobach to świadczy? Niski poziom TSH może oznaczać wówczas nadczynność tarczycy, bądź zaburzenia w pracy przysadki mózgowej. Jednak to właśnie ta pierwsza przyczyna pojawia się najczęściej.

Zbyt wysoki poziom TSH

W przypadku zbyt wysokiego stężenia TSH najczęściej mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, którą w ponad 90% powoduje choroba Hashimoto. Rzadziej natomiast za wysoki poziom hormonu odpowiada guz umiejscowiony w przysadce.

Objawy chorób tarczycy

W przypadku podwyższonego poziomu TSH najczęściej odczuwamy senność, sztywność mięśni, ból stawów, obrzęki twarzy i szyi, uczucie zimna, przyrost masy, czy problemy z koncentracją. Obniżony poziom hormonu powoduje natomiast nadmierną nerwowość, huśtawki nastroju, swędzące zmiany na skórze, obrzęki nóg, zaburzenia cyklu miesiączkowego, duszności, drżenie rąk, czy przyspieszoną akcję serca.

www.lafoto.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ