Agregaty wody lodowej – czym są i czy warto w nie zainwestować?

0
1353
Agregaty wody lodowej – czym są i czy warto w nie zainwestować?

Obecnie praktycznie nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania bez klimatyzacji. Są one powszechnie stosowane w biurowcach, w sklepach czy w wielkich centrach handlowych. Klimatyzacja przydaje się, jeżeli temperatura sięga 35 stopni Celsjusza. W związku z tym, że ciężko funkcjonować w duże upały bez klimatyzacji, warto zainteresować się alternatywnymi instalacjami.

Być może zdarzyło się nam usłyszeć nazwę agregat wody lodowej. Agregaty wody lodowej są także zwane chillerami. Stosuje się je w systemach klimatyzacyjnych. Jak działają agregaty wody lodowej i dlaczego warto zainwestować w ich montaż?

Działanie agregatów wody lodowej

Instalując w budynku agregat wody lodowej otrzymujemy system, który w swojej budowie jest podobny do tradycyjnych systemów ogrzewania. Podstawową różnicą jest wykorzystywanie zimnej wody, a nie ciepłej, tak jak w tradycyjnym centralnym ogrzewaniu. Instalacja z wodą lodową składa się z odbiornika (chillera) oraz całego systemu pomp i zaworów, którymi transportowana jest właśnie woda. W początkowej fazie temperatura wody oscyluje w granicach od 10 do 16 stopni Celsjusza. Następnie woda systemem pomp wędruje do chillera, gdzie jest schładzana do temperatury 6 stopni Celsjusza.

Agregaty wody lodowej to urządzenia, które odprowadzają ciepło z cieczy. Znajdują one szerokie zastosowanie w klimatyzacji i przemyśle, dostarczając powietrze lub ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze do utrzymywania konkretnych procesów technologicznych” – źródło: energycool.pl

Działanie agregatów wody lodowej

Zalety agregatów wody lodowej

Na początku może się wydawać, że taki system wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Aby zainstalować w budynku agregat wody lodowej faktycznie należy zainwestować większą sumę pieniędzy. Jednak ta inwestycja szybko się zwróci, ponieważ koszty jej utrzymania są małe. Niskie rachunki i mały koszt eksploatacji szybko zrekompensują początkowe, dość kosztowne inwestycje. Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dostosuje projekt systemu hydraulicznego do potrzeb i możliwości danego budynku. Instalacje z agregatami wody lodowej są bowiem dość trudne do zaprojektowania i nie każda firma jest w stanie poprawnie przygotować projekt.

Wpływ wody lodowej na środowisko naturalne

Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, że powinniśmy zacząć dbać o środowisko naturalne. Kolejną zaletą klimatyzacji, która wykorzystuje agregat wody lodowej, jest jej wpływ na środowisko. W przypadku tradycyjnych klimatyzacji używany jest freon, który jest substancją bardzo szkodliwą dla środowiska naturalnego. Niestety, w przypadku takiej klimatyzacji często dochodzi do awarii, co może powodować emisję freonu do atmosfery ziemskiej. Freon powoduje zanikanie warstwy ozonowej, a biorąc pod uwagę stan zanieczyszczenia i zniszczenia naszego środowiska (do którego w większości przypadków sami doprowadziliśmy), warto zainteresować się alternatywnymi metodami. Agregaty wody lodowej rzadziej się psują, a jeżeli dojdzie do awarii, to nie będzie się ulatniała żadna szkodliwa substancja, tylko woda. Więcej informacji na stronie energycool.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ