Zalany telefon? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić!

0
1589
Zalany telefon? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić!

Stało się. Wystarczyła chwila nieuwagi i Twój telefon wpadł do wody lub został zalany sokiem czy innym płynem? Przede wszystkim nie panikuj, ale działaj z rozwagą – sprawnie i metodycznie. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych sposobów na uratowanie zalanego telefonu dotykowego. Dzięki nim jest szansa na to, że Twój smartfon posłuży Ci jeszcze przez długi czas.

Zalany telefon – reaguj szybko

Szybka reakcja to najważniejszy czynnik, który może mieć decydujący wpływ na to czy uratujesz swój zalany telefon.

  • Po pierwsze: gdy tylko zauważysz, że urządzenie uległo zalaniu, osusz je ręcznikiem lub chusteczką.
  • Po drugie: natychmiast wyłącz telefon, dłużej naciskając przycisk zasilania. To bardzo ważna część „planu naprawczego”
  • Po trzecie: jeśli istnieje taka możliwość i nie masz urządzenia z obudową typu unibody (jednobryłowa) – zalany smartfon rozłóż na części, wyjmując każdy ruchomy element. Zdejmij etui ochronne, wyjmij baterię, kartę SIM, kartę pamięci itd.

 

Zapamiętaj!

Jeśli zalany telefon nie działa, pod żadnym pozorem nie susz go przy użyciu suszarki do włosów czy włączonego grzejnika, gdyż w ten sposób możesz doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia urządzenia.

Staraj się również nie potrząsać zalanym telefonem i nie dmuchaj na niego – wbrew powszechnej opinii, zamiast mu pomóc, możesz sprawić, że woda dostanie się jeszcze głębiej, uszkadzając tym samym wrażliwe podzespoły.

 

Jeśli telefon zalany został sokiem, zawarte w nim kwasy organiczne mogą w krótkim czasie wejść w reakcję z poszczególnymi podzespołami. W takiej sytuacji nie próbuj samodzielnie wysuszyć urządzenia – konieczna będzie szybka i profesjonalna naprawa w serwisie.

Jak uratować zalany telefon dotykowy – naprawa

Jeżeli zalany smartfon leży już na ręczniku lub chusteczce, a obok niego znajdują się wyjęte przez Ciebie elementy ruchome, pora na niezwłoczne udanie się do serwisu. Jedynie powierzenie zalanego telefonu w ręce specjalistów może zwiększyć Twoje szanse na uratowanie urządzenia. Na miejscu wszystkim zajmą się profesjonaliści z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem.

Koszt naprawy zalanego telefonu jest różny w zależności od miasta oraz punktu serwisowego, który wybierzesz. Musisz jednak pamiętać, że bez względu na jakość czy stopień zużycia smartfona, niektóre zespoły w wyniku zalania, mogły ulec trwałemu uszkodzeniu i będzie trzeba je wymienić.

Jak uratować zalany telefon – domowe sposoby

Jak uratować zalany telefon dotykowy w swoim domu? Zanim podejmiesz się samodzielnej próby uratowania smartfona, uprzedzamy – wszelkie domowe techniki nie są tak skuteczne, jak profesjonalna pomoc w serwisie.

  • Zalany telefon w ryżu

Wrzucenie zalanego telefonu do pojemnika lub miski wypełnionej ryżem jest jednym z najpopularniejszych, domowych sposobów ratowania urządzeń, które miały kontakt z wodą. Ryż, choć ma właściwości higroskopijne i absorbuje wilgoć, nie jest w stanie całkowicie osuszyć zalanego telefonu. Co więcej, ryż nie pomoże również w sytuacji, gdy urządzenie zostało zalane sokiem czy innym, słodkim napojem.

  • Czyszczenie telefonu alkoholem

Swój zalany telefon możesz spróbować uratować alkoholem, który ma właściwości wysuszające – spowoduje odparowanie wody i usunie lepkie plamy. Nasącz ściereczkę spirytusem, a następnie delikatnie przetrzyj nią elementy elektroniczne. Trudnodostępne przestrzenie wyczyść nasączonym w alkoholu patyczkiem do uszu, a po wszystkim, odłóż urządzenie na minimum 12 godzin.

  • Suszenie zalanego telefonu na słońcu

Zalany telefon możesz położyć w dobrze nasłonecznionym miejscu lub w ciepłym pokoju, w którym będzie suszyć się przynajmniej przez 12 godzin. Pamiętaj jednak, że ta metoda nie daje pewności, że urządzenie będzie ponownie działać. Ten sposób nie sprawdzi się również w sytuacji, gdy smartfon został zalany sokiem, napojem lub wodą morską.

Wodoszczelne smartfony – zalany telefon to już nie problem

Najprostszym sposobem zabezpieczenia smartfona przed zalaniem jest przechowywanie go w specjalnej, wodoszczelnej obudowie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup wodoszczelnego telefonu, w przypadku którego, nie będzie trzeba martwić się o jego dalsze działanie po przypadkowym zalaniu czy kontakcie z deszczem.

Wśród modeli aktualnie dostępnych na rynku, znajdziesz wiele ciekawych propozycji. Szczególną uwagę zwracaj na smartfony, które posiadają certyfikat IP67 bądź IP68.

Jedną z najlepszych propozycji jest np. Samsung Xcover 3 z 4,5-calowym wyświetlaczem, procesorem 1,2 GHz gwarantującym prawdziwą przyjemność korzystania z urządzenia, a także certyfikatem IP67, zapewniającym pyło- i wodoodporność.

Inną, równie ciekawą propozycją jest Samsung Galaxy S10 (znajdziesz go na https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/telefony/samsung-galaxy-s10/SA-H-T1420.phtml), który spełnia normę IP68 i zachwyca m.in. ultranowoczesnym wyświetlaczem Quad HD+ 6,1-cala, rewelacyjnym aparatem przednim i 3 tylnymi (12+16+12 Mpix), możliwością bezprzewodowego ładowania oraz ultradźwiękowym czytnikiem linii papilarnych.

Wodoodpornym modelem, uwiedzie nawet najbardziej wymagających użytkowników, jest również Sony Xperia XZ2 – innowacyjny telefon z wyświetlaczem 5,7″ Full HD+, szybkim oraz wydajnym procesorem, zaawansowanym technologicznie aparatem z systemem Motion Eye™ 19Mpix/5Mpix i niezwykle wytrzymałą baterią 3180 mAh, która zapewni Ci wielogodzinną rozrywkę oraz przyjemność korzystania z urządzenia.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ