Wskazówki dla szukających mieszkania do wynajęcia

0
2320
Wskazówki dla szukających mieszkania do wynajęcia

Sposobem na szukanie mieszania do wynajęcia są internetowe serwisy nieruchomości. Wybierając lokal, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację, wysokość i opłaty zawarte w czynszu oraz dokładnie zapoznać się z umową i okresem jej wypowiedzenia.

Szukanie mieszkania do wynajęcia przez Internet

Lokali najlepiej szukać na internetowych serwisach z nieruchomościami, jak np. HomeBroker.pl. W zakładce wynajem mieszkań czy mieszkania do wynajęcia znajdują się oferty, które można uszczegółowić zaznaczając dodatkowe kryteria, jak np. piętro czy liczba pokoi. Korzystanie z usług internetowych serwisów nic nie kosztuje, w przeciwieństwie np. do agencji nieruchomości, które z reguły pobierają od najemcy prowizję od 10 do 50% wartości czynszu za miesiąc.

Fałszywe oferty mieszkaniowe

Mogą zdarzyć się oferty nowocześnie wyposażonych mieszkań za bardzo niską cenę. Tego typu ogłoszenia mogą być próbą oszustwa, szczególnie jeśli za udostępnienie danych kontaktowych do właściciela mieszkania wymagana będzie opłata.

Lokalizacja mieszkania

Przed wyborem mieszkania warto sprawdzić jego lokalizację. Przystanek autobusowy, sklep spożywczy czy apteka w pobliżu znacznie ułatwia życie, podobnie jak je utrudnia np. klub nocny w budynku naprzeciwko.

Czynsz administracyjny z mediami czy bez

Rozmawiając z właścicielem mieszkania, warto dopytać o dokładną wysokość czynsz. Warto się zorientować, czy wliczone są w niego media, czyli gaz, prąd i woda. Zdarza się, że cena podana w ogłoszeniu nie zawiera wszystkich opłat.

Kaucja za mieszkanie

Większość właścicieli mieszkań chce od wynajmującego kaucję. Jest to opłata w wysokości zwykle równowartości miesiąca najmu, która zwracana jest po wyprowadzeniu się z lokalu. Pieniądze są zabezpieczeniem dla właściciela na wypadek ewentualnych szkód w mieszkaniu z winy najemcy. W dniu wpłacenia kaucji bardzo ważne, aby właściciel pokwitował, że ją pobrał. Może to być zwykła karta papieru, na której napisane będzie kiedy, kto komu i za co wpłacił pieniądze.

Sprawdzanie pełnomocnictwa właściciela lokalu

Istotne jest, czy osoba chcąca wynająć komuś mieszkanie faktycznie ma do tego odpowiednie pełnomocnictwo. Można to sprawdzić, prosząc o okazanie dokumentu z prawami do lokalu lub wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i odszukać wpis do księgi wieczystej.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu

Umowa najmu może być sporządzona na czas określony lub nieokreślony. W pierwszym wypadku, gdy umowa jest podpisana np. na rok, a zerwie się ją wcześniej, trzeba będzie płacić, nawet jeśli przestanie się tam mieszkać. W wypadku nieokreślonego czasu trwania umowy warto zwrócić uwagę, ile wynosi czas wypowiedzenia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ