Wrażliwa skóra atopowa

0
1884
Wrażliwa skóra atopowa

Skóra człowieka w dzisiejszych czasach na codzień znosi bardzo wiele niedogodności. Bowiem stres, jak i również niewłaściwa dieta czy kontakt ze sztucznymi tworzywami bądź chemikaliami – to właśnie takiego obciążenia w żaden sposób nie wytrzyma nie tylko delikatna skóra dziecka bądź kobiety, ale mowa jest tutaj o zdecydowanie odporniejszej skórze mężczyzny. Należy mieć na uwadze, iż jeżeli prawidłowo o nią nie zadbamy to w żaden sposób nie pokona ona wszelkich przeciwności. Faktem staje się, że w takiej to sytuacji osłabieniu ulegnie naturalna warstwa ochronna, czyli tak zwany płaszcz wodno-lipidowy. Natomiast, gdy zrobi się on zdecydowanie bardziej cieńszy to skóra bez wątpienia stanie się zdecydowanie bardziej wrażliwa, jak i również podatna na liczne infekcje, a skutkuje to tym, że o wiele szybciej się zestarzeje oraz wreszcie bardzo poważnie zachoruje. W związku z czym ogólna powierzchnia każdej skóry dorosłego człowieka uzależniona jest od jego budowy oraz wzrostu. Nie należy zapominać, że skóra zbudowana jest: z naskórka i skóry właściwej. To właśnie ona z tkankami umiejscowionymi głębiej połączona jest przy pomocy tkanki podskórnej.

 Wrażliwa skóra atopowaJeśli Twoja skóra czasami szczypie lub kłuje a także pojawiają się na niej zaczerwienienia to najprawdopodobniej jest ona po prostu nadwrażliwa. Taka osoba powinna więc się dowiedzieć jakich składników musi unikać a jakich szukać w kosmetykach, żeby to właśnie one przyniosły ulgę. Jednak po czym tak naprawdę można poznać, że nasza skóra potrzebuje pomocy? Do niektórych objawów zaliczają się:

  • nasza cała skóra często szczypie, również pali lub jest zaczerwieniona i ściągnięta, poza tym pojawiają się na niej liczne krosty czy guzki,

  • posiadasz niestety bardzo suchą skórę,

  • wykazujesz także skłonności do popularnego rumienienia się.

Powyżej wymienione objawy mogą świadczyć o tym, że nasza skóra jest niestety bardzo wrażliwa. Dzieje się to zdecydowanie częściej niż w przypadku normalnej skóry, czyli niewrażliwej. Poza tym reaguje ona na wszelkie zewnętrzne czynniki, które są dla niej nadwyraz drażniące. W większości tych przypadków wskazane podrażnienia i dyskomfort są zatem spowodowane możliwością wystąpienia wszelkich chorób skóry, do których można zaliczyć: atopowe zapalenie skóry oraz egzemę. Nie należy także zapominać o trądziku różowatym lub kontaktowym zapaleniu skóry. Jest tu również mowa o niepożądanych reakcjach alergicznych. Okazuje się, że jednocześnie nadwrażliwość skóry w większości przypadków spowodowana jej po prostu dużym jej wysuszeniem. Skutkuje to niezdolnością do odpowiedniej ochrony zakończeń nerwowych. Także nadmierną ekspozycją między innymi na słońce czy też wiatr oraz zbyt niską lub niekiedy zbyt wysoką temperaturę.

Skóra atopowa-pielęgnacja

Pielęgnację skóry wrażliwej najlepiej jest rozpocząć od wyboru profesjonalnej linii dermokosmetyków, pozbawionych szkodliwych czynników, które mogłyby ją mocno podrażnić. Szampony, żele oraz emulsje do mycia ciała i specjalistyczne kremy kupuj tylko i wyłącznie w aptekach. Zwróć także uwagę na to,a by nie były to przypadkiem preparaty hipoalergiczne, ale specjalnie przeznaczone do skóry z AZS i żeby je oczywiście przebadano dermatologicznie. Dzięki nim Twoje ciało zostanie prawidłowo nawilżone oraz natłuszczone, natomiast swędzenie ustąpi albo znacznie się złagodzi. Właściwa pielęgnacja takiej cery wrażliwej sprawi, że Twoja skóra przestanie przypominać papier ścierny, a stanie się gładsza oraz zdecydowanie mniej zaczerwieniona.

Pamiętaj jednak, że nie powinnaś się zbyt często kąpać w wannie. Najlepiej po prostu weź krótki prysznic tylko raz dziennie w bardzo letniej wodzie. Potem powoli osusz się oraz delikatnie zastosuj natłuszczające kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej.

Kiedy dokucza Ci świąd – sięgnij właśnie po kremy do cery wrażliwej z AZS. Poratują Cię w takiej sytuacji również zimne kompresy oraz leki przeciwalergiczne. Nie ubieraj się także za ciepło oraz staraj unikać nadmiernego pocenia. Zrezygnuj wtedy z ubrań wełnianych, które niestety tylko wzmagają niepożądane objawy. Dbaj także o to, aby pomieszczenia, w których przebywasz, były jak najbardziej wolne od roztoczy oraz systematycznie je wietrz. Temperatura w Twoim domu nie powinna przekraczać 20 stopni., natomiast powietrze musi zachować odpowiednią wilgotność. Nie korzystaj jednak z nawilżaczy – są to siedliska pleśni. Przydadzą Ci się jednak: oczyszczacz powietrza i jonizator, które dobrze pomogą pozbyć się sporej części alergenów. Unikaj także stresu i wzbogać codzienną dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe, które zdecydowanie zapewniają pielęgnację skóry od wewnątrz oraz ułatwiają jej nawilżanie.

W każdej sytuacji, a zwłaszcza w przypadku zaostrzenia choroby, warto jest zasięgnąć porady specjalisty dermatologa. Specjalista zaleci bowiem najskuteczniejsze metody leczenia atopowego zapalenia skóry oraz pielęgnacji cery wrażliwej. Oprócz dermokosmetyków, być może także konieczne okażą się leki, fotochemioterapia lub naświetlanie promieniami UVB.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ