Wady i zalety domów parterowych

0
1289
Wady i zalety domów parterowych

Każdy, kto stoi przed ważną życiową decyzją dotyczącą budowy domu, musi zadać sobie szereg pytań o jego wygląd i funkcjonalność. Jednym z najważniejszych, podstawowych zagadnień, które musi przemyśleć inwestor, jest zdecydowanie czy chce zbudować dom parterowy czy piętrowy. Na rynku dostępny jest ogrom projektów domów parterowych – od tych najmniejszych do całkiem dużych. Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie dom parterowy?

Choć wydaje się, że przez ostatnie lata domy piętrowe cieszyły się większą popularnością, nie ulega wątpliwości, że te parterowe również mają wiele zalet. Na korzyść takiego domu wpływa lepsza komunikacja pomiędzy pomieszczeniami, możliwość łatwiejszego oddzielenia sfery dziennej od nocnej, często lepsza akustyka, więcej możliwości do stworzenia stref wyjścia do ogrodu lub na taras- na przykład z sypialni, brak schodów. Takie domy sprawdzą się szczególnie w przypadku mniejszych rodzin, osób dorosłych, czy seniorów, dla których szczególnie ważna jest możliwość swobodnego poruszania się. Młodzi rodzice również chwalą takie rozwiązania – brak schodów jest czynnikiem ułatwiającym codzienne życie rodzinne z małymi dziećmi. Często zdarza się, że domy parterowe mają też możliwość ewentualnego zabudowania poddasza, co jest dodatkowym atutem dla osób dopiero zakładających własną rodzinę, lub mających ją jedynie w planach.

Dom parterowy wydaje się być również bardziej opłacalny z finansowego punku widzenia. Czy na pewno? Rzeczywiście, budując dom parterowy nie jesteśmy zmuszeni do wykonania schodów. Odpada także konieczność montowania drogich okien dachowych, które dobrze doświetliłyby sypialnie znajdujące się na piętrze. Możemy także pominąć koszty związane z budową specjalnego stropu, który odpowiednio podtrzyma wyższą kondygnację. Oprócz tego odpadają także wydatki związane z zamontowaniem na drugiej kondygnacji prądu, ogrzewania, wody, kanalizacji, To wszystko oszczędności.

Wspominając o plusach, należy też jednak napisać o minusach domów parterowych, bo i takie istnieją. Dom parterowy z reguły wymaga posiadania większej działki, gdyż jego bryła jest większa. Co za tym idzie, inwestor musi wydać więcej pieniędzy na fundamenty oraz na dach, który będzie miał więcej metrów kwadratowych. Okna domów parterowych to także niemały wydatek. By pomieszczenia były dobrze doświetlone, okna powinny być duże, a przez to są kosztowne. Takie okna zapewniają piękne widoki, ale i one mają swoje minusy – w domu z takimi oknami trudniej zachować prywatność, szczególnie, jeśli sąsiednie zabudowania znajdują się blisko i są piętrowe. Domy parterowe nie sprawdzą się także na działkach o dużym spadku, gdzie zaistniałe pochyłości można dobrze zintegrować z domami piętrowymi.

Na koniec warto zauważyć, że plany zagospodarowania niektórych działek i terenów ograniczają możliwość budowy niektórych rodzajów domów. Zdarza się, że inwestor ma ograniczone możliwości działania i jedynym domem jaki może postawić, jest parterowy. Powyższe argumenty powinny jednak sprawić, że nie będzie tego żałował.

www.kopalniamarzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdświeżenie domu
Następny artykułWybór sprzętu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ