Trzęsą Ci się ręce? Drżenie rąk może być objawem poważnej choroby

0
8800
drżenie rąk

Sprawdź jaka jest przyczyna tej dolegliwości

Od pewnego czasu trzęsą Ci dłonie? Zastanawiasz się czy z Twoim zdrowiem wszystko w porządku? Drżenie rąk może być spowodowane zwykłą błahostką ale niekiedy jest to sygnał od naszego organizmu, że w środku dzieje się coś złego. Poznaj najczęściej występujące przyczyny drżenia rąk oraz ich rodzaje. Sprawdź jaka choroba może je wywoływać.

Z medycznego punktu widzenia

drżenie rąkDrżenie rąk to zaburzenie ruchowe, którego przyczyn nie można określić jednoznacznie. Problem ten może dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Drżenie rąk często jest odpowiedzią naszego organizmu na stresującą sytuację, chwilę poirytowania, przedźwigania, zmęczenia itp. Jeżeli nadużyjesz alkoholu, wypalisz za dużo papierosów lub wypijesz kilka filiżanek mocnej kawy – wtedy również możesz mieć do czynienia z trzęsącymi się dłoniami. Nierzadko niestety jest to jeden z objawów schorzenia.

Kilka grup…

Osoby, które na co dzień zmagają się z tym problemem, często nie wiedzą, że istnieje kilka rodzajów drżenia rąk. Sprawdź do jakiej grupy Ty należysz.

Drżenie rąk możemy podzielić na:

– samoistne – najpopularniejszy rodzaj drżenia, dotyka głównie osoby młode ale obserwuje się je także u pacjentów po 40-tce. Swoim działaniem obejmuje nie tylko dłonie ale także i nogi, głowę a nawet głos. Objawy przybierają na sile w momencie kiedy chcemy wykorzystać nasze dłonie np. do przytrzymania ciężkiego wazonu – mijają w momencie spoczynku rąk. Choroba „drżących rąk” jest chorobą rodzinną, dziedziczną.

– spoczynkowe – widoczne jest nawet w chwili, kiedy dłoń leży płasko na podłożu, nie wiąże się z żadnymi ruchami ręką;

– kinetyczne – występuje w trakcie wykonywania różnych czynności;

– starcze – związane z wiekiem, jak sama nazwa wskazuje w dużej mierze dotyka ono osób starszych, może powodować drżenie nie tylko dłoni ale także i głowy;

Drżenie rąk jest objawem groźniej choroby?

Tak, nigdy nie należy tego wykluczać! Jeżeli do tej pory nie miałeś problemu z drżeniem rąk, pojawiło się to nagle i spędza Ci sen z powiek – nie czekaj tylko wizyta u specjalisty rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości. Jednak nie zawsze tak jest w większości przypadków drżenie rąk wywoływane jest przez nas samych. Poznaj najczęstsze przyczyny występowania tej dolegliwości.

Drżenie rąk może być objawem:

– nagłego stresu, zdenerwowania;

– przemęczenia;

– nieuzasadnionego niepokoju;

– spożycia dużej ilości napojów kofeinowych (kawy, energetyków);

– zażywania środków farmaceutycznych (drżenie rąk występuje tutaj jako efekt

uboczny);

– niedoboru magnezu w organizmie;

niskiego poziomu cukru we krwi;

– alkoholizmu;

– choroby ze strony układu nerwowego;

– zaburzenia funkcjonowania układu ruchu;

– choroby nowotworowej mózgu;

– SM (stwardnienie rozsiane;

– nadczynności gruczołu tarczycy;

– choroby Parkinsona;

– zawału mięśnia sercowego;

Czy jest na to lekarstwo?

To pytanie zapewne pojawia się w głowie każdego kto zmaga się z problemem drżących dłoni. Jeżeli wiesz, że dolegliwość wywoływana jest przez nadmierny stres czy zdenerwowanie najlepszą metodą są ćwiczenia odprężające. Postaraj się również mniej stresować! Przyjmuj wszystko ze spokojem a Twoje dłonie z pewnością będą spokojne.
Wysypiaj się, wolny czas wykorzystaj na spacery na świeżym powietrzu, śpij co najmniej 8 godzin dziennie, dobrze się odżywiaj. Włącz do swojej diety produktu bogate w magnez. Ogranicz dziennie ilości spożywanej kawy, odstaw alkohol i papierosy.
Zauważyłeś, że drżenie rąk występuje kilka minut po zażyciu środka farmaceutycznego? Jest to prawdopodobnie jeden z możliwych efektów ubocznych. Nie lekceważ tego, poinformuj o tym lekarza – być może jesteś uczulony na którąś z substancji wchodzącą w skład leku, wtedy konieczna będzie zmiana leku bądź zmniejszenie dawki obecnego.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Drżenie rąk choć przez wielu traktowane jest jako niegroźna dolegliwość, często może być objawem poważnego schorzenia. Zastanawiasz się czy być może nie powinieneś skonsultować się z lekarzem? Jeżeli Twoje ręce drżą także w trakcie spoczynku, objawy są długotrwałe i nawracające, utrudnia Ci to wykonywanie prostych codziennych czynności a dodatkowo oprócz drżenia rąk pojawiły się inne niepokojące symptomy – w takiej sytuacji bez wahania powinieneś umówić się na wizytę lekarską.

Co powinno Cię zaniepokoić? Są to m.in.:

– uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia organizmu,

– częste bóle głowy,

– drgania mięśni oraz inne (czasami dziwne) odruchy na które ty nie masz bezpośredniego wpływu.

Pamiętaj aby zwrócić uwagę na to kiedy i w jakich okolicznościach występuje u Ciebie drżenie rąk – czy jest ono silne, po jakim czasie ustępuje, jak często się pojawia itp. W tym wypadku każdy szczegół może mieć znaczenie! Spróbuj scharakteryzować jego rodzaj. Powiadom lekarza o wszystkich niepokojących Cię objawach oraz lekach jakie aktualnie zażywasz. Pomoże to mu w ustaleniu przyczyny Twoich dolegliwości a także ułatwi dalsze leczenie.

[Głosów:24    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ