Stal i naprężenia – badanie

0
620

Stal jest stopem żelaza z węglem i innymi pierwiastkami, bardzo popularnym w budownictwie i nie tylko, jako surowiec posiadający dobre właściwości mechaniczne, tani i wytrzymały. Pod wpływem różnych działań mogą występować w niej mikrouszkodzenia, które powodują szybsze zużycie, a w gorszym razie zniszczenie bądź awarię. Aby tego uniknąć, powszechną praktyką jest naprężenia badanie stali. 

Krótka definicja stali

Wśród tego stopu wyróżniamy najczęściej: stal węglową, wysokowęglową, średniowęglową, niskowęglową, stopową, niskostopową, średniostopową, wysokostopową. Węgiel jest głównym składnikiem, a między innymi jego zawartość decyduje właśnie o rodzaju. Im więcej węgla tym stal jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników takich jak np. ścieranie. Jest ona także niewrażliwa na ściskanie i rozciąganie, posiada wysoką temperaturę topnienia, ale jednocześnie jest twarda i sprężysta. Przewodzi także ciepło oraz energię elektryczną. Aby zwiększyć jej odporność na korozję, której łatwo ulega, powierzchnię można zabezpieczyć za pomocą takich metod jak ocynkowanie czy galwanizacja.

Naprężenia

Naprężeniem nazywamy taką wielkość siły, która wpływając na przedmiot tworzy pewną deformację. czyli odkształcenie. Jeśli działające siły powodują rozciąganie przedmiotu to nazywamy to naprężeniem rozciągającym. Naprężenie ścinające występuje wtedy, gdy siły działają stycznie do powierzchni obiektu. Ściskanie przedmiotu to  naprężenie ściskające. Ostatnim rodzajem jest objętościowe, czyli takie kiedy przedmiot jest naciskany ze wszystkich stron. Jednostką miary wielkości jest paskal. Odkształcenia to deformacja powstająca pod wpływem działania każdego rodzaju naprężenia i jest jej wynikiem. Niezależnie od rodzaju naprężenia badanie tego zjawiska jest bardzo istotne.

Badania i diagnostyka

Aby zapobiegać złym wpływom mikrouszkodzeń na produkt końcowy powstający ze stali – ważna jest kwestia wykonania odpowiedniej diagnostyki. Metody, którymi można się posłużyć to np. metoda replik, mikroskopii przenośnej, metody wykorzystujące specyficzne właściwości procesu propagacji fal ultradźwiękowych czy metody magnetyczne niekonwencjonalne. Naprężenia w stali powinny być takiej wielkości, aby nie powodowały przekroczenia wytrzymałości zmęczeniowej. Badanie naprężeń jest aktualnie na tyle szybkie i tanie,  a korzyści duże, że staje się to coraz powszechniejszą praktyką. Jeśli chodzi o naprężenia badanie wykonuje coraz więcej firm na rynku, najłatwiej je wyszukać poprzez Internet.

Odwiedź takżę stronę: https://nntlab.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ