Rozliczenie PIT 2019 na ostatnią chwilę – jak szybko wyliczyć podatek?

0
1652

Mimo, że co roku terminy złożenia deklaracji podatkowej pozostają niezmienne, to mimo wszystko podatnicy w ostatnie dni na ich dostarczenie oblegają urzędy skarbowe. Samo rozliczenie PIT nie trwa długo – zazwyczaj wystarczy skompletowanie potrzebnych dokumentów i poświęcenie kilku-kilkunastu minut na uzupełnienie formularza. Jeśli jednak składasz PIT-37 i zbliża się koniec kwietnia, w urzędzie możesz spodziewać się odczekania w kolejce. Na szczęście istnieje szybszy sposób – wypełnienie zeznania przez internet. Zajmuje kilka minut i zwalnia podatnika z własnoręcznego dostarczania dokumentu. Co zrobić, żeby skorzystać z tej możliwości?

Korzyści z wypełnienia PIT przez internet

Rozliczenie PIT przez internet to prostsza forma wypełnienia deklaracji podatkowej. Istnieją dwie podstawowe metody na uzupełnienie formularza: poprzez pobranie programu do wypełniania PIT oraz rozliczenie online. Dlaczego warto wypełnić zeznanie internetowo?

  1. To szybszy sposób rozliczenia z urzędem skarbowym. Wypełnienie formularza nie zajmuje więcej niż kilka minut. To za sprawą przejrzystej formy dokumentu, a także podpowiedziom programu, który wskazuje, które pola uzupełnić.
  2. To całkowicie bezpłatne. Nie są wymagane żadne opłaty: ani za pobranie programu, ani za możliwość przesłania formularza online bezpośrednio do urzędu. Oszczędzasz więc koszt przesyłki pocztowej.
  3. Można rozliczyć PIT w każdej chwili. Niepotrzebna jest pomoc specjalistów, dlatego wypełnianie deklaracji możesz zostawić nawet na ostatnią chwilę. Program po sprawdzeniu poprawności danych prześle dokument prosto do Twojego urzędu.

Do rozliczenia PIT przez internet nie potrzebujesz też podpisu elektronicznego. Do identyfikacji podatnika służy szereg danych autoryzacyjnych: jego imię i nazwisko, numer PESEL lub NIP, data urodzenia oraz kwota przychodu z roku poprzedzającego rok, za który składane jest zeznanie. Te informacje wystarczą, by przesłane przez Ciebie dane były bezpieczne i abyś nie musiał martwić się o wykonanie podpisu elektronicznego.

Jak wykonać szybkie rozliczenie PIT?

Bez względu na termin, w jakim planujesz wypełnić deklarację, rozliczenie PIT warto wykonać przez internet. W ten sposób unikniesz konsekwencji skarbowych, a także będziesz mógł liczyć na szybszy zwrot należnego podatku.

W tym celu przygotuj swoje dane autoryzacyjne oraz dokumenty, z których przepiszesz potrzebne informacje do formularza. W przypadku wypełniania PIT-37 będzie to otrzymany od pracodawcy PIT-11. Z kolei osoby korzystające z ulg powinny posiadać dowody wpłat, np. na internet przy uldze na internet lub wydatków na leki w przypadku ulgi rehabilitacyjnej.

Program do rozliczania PIT-ów wskaże podatnikowi, które pola powinny zostać uzupełnione w jego przypadku. Zwróci też uwagę, jeśli istotna rubryka została przez wypełniającego pominięta. Na koniec zsumuje poszczególne kwoty i prześle dokument bezpośrednio do urzędu skarbowego, a e-deklaracja trafi do rozpatrzenia.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ