Czym jest adaptacja akustyczna?

0
1714

Nie każdy z nas wie, jak ogromny wpływ na nasze życie ma odpowiednia akustyka pomieszczenia. Zapewnia ona nie tylko znacznie lepsze wrażenia dźwiękowe miłośnikom muzyki. Może mieć także znaczący wpływ na komfort naszego codziennego życia. Jeżeli Twoje pomieszczenie charakteryzuje się złą akustyką, niezbędne może okazać się przeprowadzenie adaptacji akustycznej. Na czym ona polega i dlaczego jest tak istotna? Gdzie szukać pomocy w przeprowadzeniu adaptacji akustycznej? Specjalista z instalacje.nautilus.net.pl wyjaśnia.

Pomieszczenia o niekorzystnej akustyce

Wato zdawać sobie sprawę, że odpowiednia akustyka nie jest potrzebna jedynie miłośnikom muzyki, którzy pragną cieszyć się doskonałym brzmieniem dźwięków. Pamiętajmy, że niekorzystna akustyka przestrzeni użytkowej może bardzo źle wpłynąć na nasze samopoczucie, a tym samym życie codzienne w danym pomieszczeniu. Otaczający nas hałas może przyczyniać się do wielu przykrych dolegliwości, takich jak zmęczenie, stres, utrata koncentracji, a nawet nerwica i zaburzenia snu. Jeżeli w jakimś pomieszczeniu czujesz się zaniepokojony i rozdrażniony, winny może być jego nieprawidłowy projekt akustyczny.

Co nam daje adaptacja akustyczna?

Prawidłowa akustyka pomieszczenia charakteryzuje się brakiem nadmiernego pogłosu w zakresie średnich i wysokich tonów oraz jak największym zniwelowaniem rezonansów w zakresie basowym. Na co mają wpływ owe parametry? Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za naturalność dźwięku, czyli jego prawidłową barwę. Oznacza to zrozumienie mowy oraz brak zmęczenia słuchu nadmiarem niepotrzebnych bodźców. Kolejny parametr umożliwia nam komfortowy odbiór wrażeń dźwiękowych, bez dudnień oraz zafałszowań zakresu niskotonowego. Przebywając w pomieszczeniu o dobrej akustyce, nie tylko lepiej słyszymy, ale też proces odbierania dźwięków jest dla nas przyjemniejszy.

Na czym polega adaptacja akustyczna?

Adaptacja akustyczna to działanie, mające na celu poprawę akustyki pomieszczenia. Aby jej dokonać, używa się różnego rodzaju materiałów. Należą do nich:

  • Ustroje pochłaniające – które działają na zasadzie absorpcji dźwięku. Są to miękkie, porowate materiały lub odpowiednio ukształtowane struktury, które pochłaniają określony zakres pasma akustycznego, kumulując je w postaci energii cieplnej;
  • Ustroje rozpraszające – które charakteryzują się najczęściej bardzo zróżnicowaną strukturą powierzchni. Zasada ich działania polega na rozbijaniu fal dźwiękowych w różnych kierunkach, dzięki czemu rezonanse zostają zniwelowane, a równowaga częstotliwościowa poprawiona;
  • Panele izolacyjne – będące barierą dźwiękową, która działa w jak najszerszym zakresie częstotliwości. Najczęściej stosuje się je pomiędzy pomieszczeniami lub też częściami pomieszczeń. Panele izolacyjne gwarantują wydatną redukcję niepożądanych dźwięków, czy też hałasu otoczenia.

Jak przeprowadzić adaptację akustyczną?

Jak przeprowadzić adaptację akustycznąAby adaptacja akustyczna przyniosła pożądane rezultaty, musi zostać przeprowadzona zgodnie z obliczeniami, symulacjami i pomiarami oraz odpowiednio zweryfikowana i skorygowana. Chcąc zapewnić swojemu pomieszczeniu najlepszą adaptację akustyczną, powinniśmy je oddać w ręce specjalistów. Nautilus to firma, która od blisko 20 lat zajmuje się dostarczaniem swoim klientom najwyższej jakości rozwiązań dźwiękowych. W swojej ofercie Nautilus posiada również usługę przeprowadzania adaptacji akustycznej. Wieloletnie doświadczenie i pełen profesjonalizm pozwalają na przeprowadzenie wszelkich wymaganych pomiarów i dokonanie efektownej adaptacji akustycznej.

Artykuł powstał we współpracy z NAUTILUS, ul. Malborska 24, 30-646 Kraków, Telefon: 515 199 525.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ