Przywództwo a narcyzm dobre i złe elementy

0
1457

Przywództwo a narcyzm dobre i złe elementy

Pewnie zauważyłeś w swoim otoczeniu osobę arogancką, samolubną i roszczeniową. Rzuciło Ci się w oczy, że dużej części osób wydała się ta osoba, mimo wszystko, czarująca. Dlaczego osoby aroganckie są czarujące?

Umowa społeczna usytuowała ludzi narcystycznych na szarym końcu listy lubianych – czyli pasożytów. Tego typu osoby przyciągają do siebie ludzi podsuwając im negatywne argumenty na temat przedsiębiorstwa, tym samym demoralizując pracowników oraz defraudując przedsiębiorstwo, w którym się pojawią. W ten sposób obniża się wartość zarządzania firmy. Okazuje się, że są przyczyną wzrostu przemocy a w związku z tym psują atmosferę i powodują stres, który prowadzi do zgonu.

Okazuje się, że takie osoby jak Steve Jobs czy fikcyjne postaci jak Harvey z serialu „”w garniturach”” mogą pociągać ludzi w popkulturze. Stają się dla nas bardzo atrakcyjni z kilku względów.

Literatura przedmiotu opowiada o ich umiejętnościach sprzedaży siebie. Nie jest to dla nich trudne, zwłaszcza wywarcie dobrego pierwszego wrażenia. Dzieje się to poprzez maskowanie lęku – arogancją, która uchodzi wówczas za pewność siebie. Sposoby na takie prezentowanie siebie to na przykład humor, błyskotliwość czy nietypowe zachowanie. Wymienione czynniki sprawiają, że osoby narcystyczne niezwykle dobrze wypadają na rozmowach kwalifikacyjnych. Co niekoniecznie dobrze wpływa na późniejszy rozwój firmy – choć niekoniecznie.

Osoby narcystyczne są świecie przekonane, że są wyjątkowe, a co za tym idzie stają się skuteczne. Często chcą wygrać za wszelką cenę. Lansują siebie, a kiedy przyjdzie im porażka, obarczają ją innych ludzi. Natomiast jeżeli ktoś osiągnie sukces, to równie szybko co maskują porażkę zwalając ją na innych, przypisują sobie sukces innych ludzi. W ten sposób przydają sobie blasku. Wszystko wynika z faktu, że osoby narcystyczne wierzą, że są warte dużo z samego faktu istnienia, nie zaś osiągnięć czy rzeczy które się rzeczywiście wykonało.
Uważa się, że osoby narcystyczne są dobrymi przywódcami tylko i wyłącznie ze względu na to, że panuje taki trend. Mianowicie w biznesie, edukacji, polityce czy sporcie liczy się zdolność wywierania wpływu na innych, czyli charyzma, pewność siebie oraz budowanie zgranego zespołu. Okazuje się, że w rzeczywistości w wymienionych aspektach życia cenione są wyżej: altruizm oraz uczciwość.

Osoby narcystyczne jednak są zatrudniane, bywają również branże, w których wydają się być niezbędni. Okazuje się, że charyzma osoby narcystycznej trwa przez dwie i pół godziny. To oznacza, że branża, w których liczy się szybkość podejmowania decyzji, powinna zatrudniać narcyzów. Natomiast w innych branżach lepiej jest decyzję w czasie, tak aby wpływ i manipulacja narcyza opadła.
Oznacza to, że osoba narcystyczna niekoniecznie będzie dobrym przywódcą. Jednocześnie nie oznacza to, że są oni zbędni. Istnieją mianowicie branże, w których czują się jak ryba w wodzie i można powiedzieć, że są niezbędni.

http://www.sisr.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ