Przesyłki za granicę – krok po kroku

0
789

W ciągu ostatnich kilku lat zauważamy znaczący wzrost liczby transakcji zawieranych przez internet. E-handel ma się wyjątkowo dobrze i prawdopodobnie będziemy dalej obserwować jego rozwój. Konsekwencją tego jest fakt, że coraz więcej i częściej nadajemy różnego typu przesyłki i paczki. O ile wysłanie paczki krajowej nie nastręcza nam problemów, to z nadaniem jej za granicę jest nieco trudniej. Wiele osób po prostu nie wie jak się za to zabrać. Na ich szczęście – w tym poradniku podpowiadamy krok po kroku jak przygotować i nadać paczkę, by bezpiecznie dotarła do celu poza granicami Polski.

Na początek ustal – co chcesz nadać?

Jest to niezwykle ważna sprawa. Wysłanie paczki za granicę zależy w pierwszej kolejności od tego, co chcemy wysłać. Warto pamiętać, że nie wszystkie firmy kurierskie podejmą się transportu każdego przedmiotu. Powód jest prosty – regulacje prawne poszczególnych państw sprawiają, że niektóre towary lub przedmioty są po prostu wyłączone z możliwości ich wysyłki. Niekiedy dotyczy to alkoholi, ale niektóre firmy przewozowe mogą również odmówić transportu przedmiotów o wysokiej wartości – na przykład biżuterii lub dzieł sztuki.

Przed wysyłką należy odpowiednio przygotować paczkę. Warto ją zabezpieczyć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Szczególnie gdy przesyłane przez nas przedmioty są wrażliwe lub mają nietypowe kształty – na przykład ostające elementy, które przy niewłaściwym obchodzeniu się z przesyłką mogłyby zostać oderwane. Folia stretch oraz folia bąbelkowa, a także taśmy pakowe, są pod tym względem niezastąpione. Warto także skorzystać z wypełniaczy takich jak styropian lub lekka makulatura.

Zamówienie firmy kurierskiej

W kolejnym kroku należy odnaleźć firmę, która podejmie się dostarczenia naszej przesyłki. Możemy skorzystać między innymi z internetowych wyszukiwarek firm kurierskich – narzędzia takie są bardzo wygodne, gdyż pozwalają nam na porównanie ofert dużej liczby przedsiębiorstw oraz odnalezienie tej, która spełni nasze oczekiwania.

Składając zamówienie na usługę kurierską, należy również określić jaki rodzaj przesyłki wysyłamy (karton, paczka, koperta, tuba), jakie jest miejsce odbioru oraz miejsce dostarczenia. Ponadto, należy podać dane kontaktowe do nas oraz odbiory naszej paczki. W przypadku niektórych przedmiotów – na przykład sprzętu elektronicznego, rowerów lub innych sprzętów sportowych – konieczne może okazać się wybranie odpowiedniej, dedykowanej dla nich kategorii.

Niekiedy też konieczne będzie skorzystanie z usług dodatkowych. W przypadku przedmiotów dużej wartości lub delikatnych, warto dopłacić do zamówienia wybierając dodatkową formę ubezpieczenia.

Przesyłki zagraniczne – łatwe i wygodne

Przesyłki zagraniczne przebiegają nieco odmiennie, w zależności jaki jest docelowy kraj, w którym mieszka adresat. Wysyłka na terenie Unii Europejskiej jest pod tym względem najłatwiejsza. Gdy adresat mieszka poza jej granicami – konieczne będzie dodatkowe opłacenie cła oraz dołączenie odpowiednich dokumentów celnych. Bez nich, paczka nie zostanie dostarczona.

W dokumentach tych określa się – co dokładnie zawiera paczka oraz jaka jest jej wartość pieniężna. Z obowiązku tego są zwolnione jedynie paczki zawierające dokumenty – wówczas nie musimy zdradzać ich zawartości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ