Oznaczenie robót drogowych

0
702
bariery drogowe

W ciągu ostatnich kilkunastu lat stan polskich dróg znacznie się zmienił. Oczywiście na lepsze. Powstały i dalej są budowane kolejne kilometry autostrad, dróg ekspresowych, czy lokalnych. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną operacją logistyczną jest budowa drogi. Jak dużo osób jest w nią zaangażowanych, jak bogaty musi być park maszynowy, oraz jak ogromne środki finansowe są w tym celu uruchamiane.

Oznaczenie robót drogowych

Jedną z niezwykle ważnych, jeśli nie najważniejszych kwestii jest oznaczenie robót drogowych. To kluczowy czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego budowanych, czy remontowanych dróg oraz na bezpieczeństwo samych pracowników placu budowy. Oznaczenie robót drogowych odbywa się poprzez zastosowanie specjalnych tablic, barier, czy pachołków. Istnieją przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w produkcji i handlu przedmiotami takimi jak tabliczki do znaków drogowych. Przykładem mogą być bariery drogowe z sklepznagar.pl.

Tabliczki do znaków drogowych stanowią uzupełnienie znaków drogowych o dodatkowe informacje (na przykład daty, w których mieści się obowiązywanie znaku drogowego, czy uszczegółowienie znaku „uwaga inne niebezpieczeństwa”, i są umieszczane pod tarczą właściwego znaku.
Tabliczki występują wyłącznie w prostokątnym kształcie, w kolorze takim samym jak kolor grupy znaków, które uszczegóławiają.

Tabliczki do znaków drogowych funkcjonują w świetle przepisów prawa, zgodnie z „Rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach”.

Natomiast stosowanie barier ochronnych wynika z ”Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie”. I tak bariery mogą zabezpieczać krawędzi dróg, oddzielać pasy ruchu drogowego, czy nawet zabezpieczać, poprzez odgrodzenie, użytkowników chodników, czy ścieżek rowerowych przed zagrożeniami pochodzącymi z dróg. Jest to szczególnie ważne, gdy droga jest zwężona, czy gdy chodnik lub ścieżka są bardzo wąskie. Co więcej, bariery drogowe są niezbędne w miejscach, gdzie droga jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, przedszkoli, czy przy przystankach autobusowych. Niepozorna barierka jest tak ważnym elementem w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (można je zakupić np. pod tym adresem: bariery drogowe z sklepznagar.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ