Okna pasywne

0
1967
Okna pasywne

Dzięki oknom pasywnym można sporo zaoszczędzić. Co prawda, nie należą one do najtańszych okien na rynku, jednak z pewnością mają najwyższy współczynnik izolacji termicznej. Ich wyjątkowość warta jest wysokiej ceny z różnych powodów. Warto wiedzieć, co sprawia, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

Czym są okna pasywne?

Tego typu modele mają potrójne przeszklenia oraz ramę wyróżniające się nieprzeciętnie wysoką izolacją cieplną. Takie okna zatrzymują w pomieszczeniu więcej ciepła niż przeciętne modele. Co więcej, dzięki nim można zatrzymać więcej energii, niż korzystając ze zwykłych okien energooszczędnych.

Bardzo niski współczynnik przenikania ciepła sprawia, że ten typ okien cieszy się uznaniem osób pragnących wydawać mniej pieniędzy na ogrzanie domu. To, że okna pasywne zmniejszają straty energii nawet do 40%, naprawdę robi wrażenie.

Kiedy okno może być nazywane pasywnym? Przyjmuje się, że o pasywności okna mówi się, gdy współczynnik przenikania ciepła podczas testów okazuje się niższy lub równy 0,8 W/m2K. Dla porównania, w przypadku okien energooszczędnych taki współczynnik może wynosić najwyżej W/m2K.

Zalety okien pasywnych

Okna pasywne pozwalają zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na ogrzewanie domu, ale nie jest to jedyny powód ich coraz większej popularności. Decydując się na właśnie ten typ okien, można spodziewać się również tego, że umożliwią one zmniejszenie kosztów oświetlenia. Okna te wpuszczają do pomieszczenia więcej światła dziennego niż zwykłe modele.

Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść okien pasywnych jest to, że zapewniają wyjątkową izolację akustyczną. Sprawia to, że hałasy dochodzące z ulicy są wyciszone. Trzeba też zaznaczyć, że takie okna można w łatwy sposób wyczyścić i są odporne na zniszczenia.

Oszczędność i wygoda

Nie ulega wątpliwości, że osoby decydujące się na zakup okien pasywnych robią znakomitą inwestycję na długie lata. Mniejsze koszty ogrzewania każdego roku to zachęcająca perspektywa!

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wykorzystanym podczas produkcji tych specjalnych okien, można liczyć na szereg korzyści. Aby wybrać jak najlepiej, trzeba zwrócić uwagę na to, czy producent oznaczył okno jako energooszczędne, czy jako pasywne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ