Nowoczesne sposoby oświetlenia mieszkania

0
1177
Nowoczesne sposoby oświetlenia mieszkania

Oryginalny sposób na oświetlenie pomieszczenia

Światło jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji mieszkania. Odpowiednio dobrane pozwoli nam podkreślić wygląd pomieszczenia, wydobyć to, co w nim najpiękniejsze, a nawet ukryć jego pewne mankamenty. Za pomocą światła możemy sterować przestrzenią. Mniejsze wnętrza, dzięki odpowiedniemu zamiennikowi światła dziennego powiększymy, a zbyt duże możemy podzielić na mniejsze. Światło ma również bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie.

Oświetlenie sufitowe

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia, z jakim spotykamy się w pomieszczeniach, jest oświetlenie montowane na suficie. Wśród szerokiej gamy lamp, kinkietów i plafonów warto zwrócić uwagę na ledy sufitowe, które mogą być zarówno głównym źródłem światła, jak i eleganckim uzupełnieniem oświetlenia bazowego. Na czym polega ich magia?

Oświetlenie sufitowe led występuje w kilku odmianach. Pierwszą z nich jest oświetlenie punktowe, które bardzo dobrze sprawdza się zarówno w dużych wnętrzach – jako dodatkowe źródło światła, jak i w tych mniejszych – nawet jako oświetlenie główne. Równomiernie rozmieszczone punktowe lampki z powodzeniem zastąpią tradycyjną lampę sufitową i pozwolą cieszyć się nam oryginalnym wnętrzem. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się również przy montażu sufitów podwieszanych. Zintegrowane, punktowe oświetlenie led pięknie go rozświetli i pozwoli uzyskać nam nieoczywisty efekt.

Innym rozwiązaniem są świetliste linki ledowe, nazywane również taśmami. Taśmy dobrze sprawdzą się na przykład zamontowane na suficie, nad telewizorem – takie rozwiązanie nie tylko doda wnętrzu charakteru, ale również sprawi, że nasze oczy nie będę się tak męczyć podczas oglądania ulubionego filmu. Jeżeli mamy lub planujemy sufit podwieszany i nie przekonało nas punktowe oświetlenie, powinniśmy przyjrzeć się rozjaśnieniu go za pomocą ledowej listwy. Efekt świetlny, jaki uzyskamy, pozwoli nam na nieograniczone sterowanie klimatem i nastrojem pomieszczenia.

Jaka barwa jest najlepsza?

Dobierając oświetlenie, powinniśmy skoncentrować się na tym, jaką temperaturę będą miały nasze ledy. Sufit, jako miejsce będące źródłem światła może znacząco wpłynąć na nasz nastrój i to właśnie za sprawą natężenia barw.

Standardowo światło dzielimy na chłodne oraz ciepłe. W pomieszczeniach biurowych i łazienkach najczęściej stosuje się barwy chłodne, ponieważ działają pobudzająco. Światło ciepłe odwrotnie: odpręża i relaksuje, więc będzie świetnie współgrało z przytulnym charakterem salonu lub sypialni.

Kolor oświetlenia sufitowego led oprócz oczywistego podziału na temperaturę cieplejszą i chłodną występuje dodatkowo w różnych kolorach. Na rynku mamy do wyboru właściwie nieograniczoną ilość barw, od czerwonych, fioletowych i różowych po błękitne, zielone, wszystko w wielu różnych stopniach natężenia. Mnogość kolorów stanowi duży atut podczas projektowania wnętrza – możemy dowolnie sterować jego charakterem, wybierając odpowiedni led. Sufit doświetlony w przemyślany sposób pozwoli osiągnąć zaskakujący efekt.

Różnorodność podczas projektowania

Przygotowując projekt oświetlenia mieszkania ledami, pozwólmy sobie na kreatywność, ponieważ ten sposób rozjaśnienia pomieszczeń niesie za sobą szeroką różnorodność. Śmiało możemy łączyć poszczególne warianty, na przykład mieszając taśmy z punktowym oświetleniem led. Sufit będzie wtedy wyglądać jeszcze bardziej interesująco, a my zyskamy możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego projektu oświetlenia.

Tak samo sprawa ma się, jeśli chodzi o kolory. Nie musimy ograniczać się tylko do jednej temperatury oświetlenia w danym pomieszczeniu. Decydując się na ciepłe, dające wytchnienie po ciężkim dniu światło w salonie, możemy wpleść gdzieniegdzie chłodniejsze akcenty. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w większych wnętrzach. Chłodne oświetlenie będzie dobrze współgrało z ciepłym, pozwalając nam na wyeksponowanie niektórych elementów wnętrza.

Wbudowane w sufit ledy pozwalają nam na uzyskanie niespotykanego, efektownego designu. Nie bez znaczenia są również kwestie praktyczne. Diody led mają długą żywotność. Zamontowane w pomieszczeniu będą przepalały się dużo rzadziej niż tradycyjne źródło światła. Dzięki temu, że ledowe oświetlenie ma zazwyczaj niewielki rozmiar, możemy zastosować je również w miejscach, w których ciężko byłoby nam umieścić tradycyjną żarówkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ