Drzwi wejściowe do domu – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

0
1228
Drzwi wejściowe do domu

Zewnętrzne drzwi domu powinny być trwałe i dobrze chronić przed włamaniem. Inne istotne parametry to między innymi dobra izolacja termiczna i akustyczna czy ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Drzwi powinny też pasować stylem i kolorem do budynku. Sprawdź, jakie drzwi wejściowe do domu warto wziąć pod uwagę.

Jakie nowoczesne drzwi wejściowe wybrać do domu, by oszczędzać energię?

Najważniejszą kwestią w przypadku drzwi wejściowych do domu jest odpowiednia izolacja termiczna. W przeciętnym budynku przez okna i drzwi ucieka aż 20% ciepła, więc obniżenie tej wartości zmniejszy koszty ogrzewania i przyczyni się do oszczędności energii.

Jest to szczególnie ważne w energooszczędnych lub pasywnych domach, które są budowane z myślą o jak najlepszej termoizolacji. Wymagają one drzwi, które również będą maksymalnie zatrzymywać ciepło, czyli mieć jak najniższy współczynnik przenikalności cieplnej. W przypadku drzwi energooszczędnych wynosi on nie więcej niż 1,3 W/(m²K), a przy drzwiach pasywnych nie może być wyższy niż 0,8 W/(m²K). Popularnym od pewnego czasu rozwiązaniem są termomodernizacje budynków, na które polski rząd przeznaczył spore kwoty dofinansowań. Dobrze przeprowadzona termoizolacja słabo lub wcale niedocieplonych domów pozwala zaoszczędzić nawet do 80% energii cieplnej. Ważnym elementem w tym procesie jest między innymi wymiana starych drzwi i okien na nowe, energooszczędne wyroby. Firma Porta Drzwi jest partnerem kampanii edukacyjnej w tym zakresie.

Drzwi wejściowe do domu – bezpieczeństwo

Przy wyborze drzwi zewnętrznych kluczową kwestią jest też bezpieczeństwo. Drzwi są w końcu podstawowym sposobem zabezpieczenia przed włamaniem i główną barierą, która oddziela Twój dom od osób z zewnątrz.

Minimum jest wysokiej klasy zamek, który uruchamia przynajmniej 4 bolce wysuwające się w 3 różnych kierunkach. Jeżeli bezpieczeństwo jest dla Ciebie priorytetem, wybierz natomiast atestowane drzwi antywłamaniowe z szeregiem innych zabezpieczeń, takich jak między innymi zawiasy uniemożliwiające wyjęcie skrzydła z ościeżnicy, kratownica wzmacniająca czy stalowe rama lub profile.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem europejskim atestowane drzwi antywłamaniowe powinny posiadać informację o klasie odporności na włamanie (od RC1 do RC6). Większość modeli dostępnych na polskim rynku ma klasę RC1, RC2 lub RC3.

W przypadku domów, które znajdują się na grodzonych osiedlach, rozsądnym kompromisem będą drzwi antywłamaniowe RC2. W przypadku drzwi wejściowych do domów jednorodzinnych wolnostojących najlepiej wybrać modele klasy RC3.

Nowoczesne i klasyczne drzwi wejściowe do domu

Drzwi wejściowe do domu powinny też dobrze komponować się ze stylem i kolorem budynku. Na szczęście cenieni producenci oferują coraz większy wybór, więc możliwości jest naprawdę wiele. Przykładem może być oferta firmy Porta, w której znajdziesz 4 różne kolekcje takich drzwi zewnętrznych (sprawdź: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-wejsciowe-do-domu). Są one dostępne w różnych wzorach i opcjach wykończenia co łącznie daje ponad 250 różnych drzwi wejściowych do domu – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych

Do wyboru jest między innymi szereg odcieni ciemnego lub jasnego drewna. W tym pierwszym przypadku będą to kolory takie jak orzech czy ciemne rodzaje dębu (np. modny dąb bagienny). Jeśli wolisz jaśniejsze drewno, postaw na odcienie takie jak między innymi dąb winchester. Zwolennicy bardziej nowoczesnych rozwiązań znajdą też inne możliwości – choćby drzwi wejściowe do domu w kolorze białym, antracytowym czy interesującym odcieniu metalic titanium.

Dostępne są zarówno klasyczne, pełne skrzydła, jak i warianty z różnego rodzaju przeszkleniami. Oferta obejmuje również drzwi energooszczędne i pasywne (np. z kolekcji Eco POLAR PASSIVE). Większość modeli Porta to również drzwi antywłamaniowe o klasie RC2 lub RC3 (warto tu zwrócić uwagę zwłaszcza kolekcję Steel SAFE).

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając drzwi wejściowe do domu?

Najlepsze materiały do drzwi zewnętrznych to metal i drewno, a wiele modeli wykorzystuje oba te surowce w różnych proporcjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi wejściowe do domu mają odpowiednią:

  1. Izolację akustyczną (zwykle im większa przewaga drewna w konstrukcji, tym lepsza izolacja);
  2. Ochronę przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (najlepszą dają blachy laminowane PCV, lecz dobrze sprawdzą się także wysokiej jakości farby i lakiery na drewnie, zwłaszcza jeśli drzwi mają zadaszenie).

Gwarancja realizacji zamówienia

Osoby, które wybiorą klasyczne lub nowoczesne drzwi wejściowe do domu firmy Porta, chroni także specjalny Program Ochrony Kupujących. Daje Ci on gwarancję realizacji zamówienia również wtedy, jeśli złożysz je i wpłacisz zaliczkę w punkcie sprzedaży, który ogłosił upadłość lub zawiesił działalność. W ramach Programu Porta pomoże Ci też, jeśli kontakt z dealerem jest utrudniony.

Opłacalny, bezpieczny montaż drzwi wejściowych do domu

Korzystnym rozwiązaniem jest także usługa montażu wykonywana przez Autoryzowane Grupy Montażowe. Monterzy wyposażeni są w środki ochrony osobistej i działają zgodnie z procedurami bezpieczeństwa stworzonymi w odpowiedzi na  sytuację zagrożenia epidemiologicznego.

Kupując drzwi wejściowe do domu wraz z montażem, zyskujesz również:

  • 5 lat gwarancji zamiast standardowych 3 lat;
  • Niższy podatek VAT – 8% zamiast 23% – co w praktyce oznacza, że zapłacisz za drzwi około 15% taniej.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ