Militaria do samoobrony – gaz pieprzowy. Co musicie o nim wiedzieć?

0
1913

Nasz świat pełen jest zagrożeń. Nawet jeśli sami nie szukamy guza to często możemy zetknąć się z sytuacjami zagrożenia naszego zdrowia, a także życia. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów jest noszenie przy sobie środków do obrony. Nie tylko zapewnią nam one spokój ducha, ale także skutecznie obronią nas przed napastnikami.

Gaz pieprzowy

Do jednych z najpopularniejszych środków służących do samoobrony należy gaz pieprzowy. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielki rozmiar. Pojemnik z gazem możemy zawsze nosić przy sobie, w kieszeni, torebce, lub plecaku. Jest on też stosunkowo niedrogi w porównaniu do innych środków obronnych. Gazy pieprzowe znajdziemy najczęściej w sklepach, które specjalizują się w militariach. Przykładem takiego sklepu może być Morowo.com.pl, jakiego asortyment zobaczycie w tym miejscu: https://www.morowo.com.pl/militaria. Mają one zwykle różne pojemności, a także stężenie interesującej nas substancji. Na rynku znajdziemy też gazy w postaci niewyróżniających się breloków, jakie możemy zawiesić przy kluczach, tak aby zawsze były pod ręką.

Skutki użycia gazu

Dlaczego gaz pieprzowy jest aż tak skuteczny? Wszystko za sprawą kapsaicyny – substancji jaka gwałtownie podrażnia śluzówkę napastnika, wywołując palący, nieznośny ból. Jego skutkiem jest całkowita dezorientacja osoby potraktowanej gazem pieprzowym, co skutecznie chroni nas przed jakimkolwiek atakiem z jej strony.

Warto pamiętać jednak o tym, że substancja ta nie działa natychmiastowe, dlatego po jej „aplikacji” należy zachować ostrożność w stosunku do napastnika. Co ciekawe, gaz jest skuteczny również w przypadku osób pod silnym wpływem alkoholu lub narkotyków, gdyż działa niezależnie od tych substancji.

Gaz pieprzowy nie stanowi również bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Jego działanie mija po około godzinie od aplikacji. Może jednak wywołać komplikacje zdrowotne u osób z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego.

Wiele gazów wyposażonych jest również w specjalny barwnik, który „oznacza” napastnika i jaki trudno zmyć. Pozwala on na jego identyfikację prze policję.

Z tego też powodu, jak i ze względu na inne wspomniane w tym artykule zalety, stanowi on najczęściej wybierany środek do samoobrony. Popularny jest szczególnie pośród kobiet.

Co jeszcze warto kupić oprócz gazu pieprzowego?

Przy kupowaniu gazu pieprzowego warto wyposażyć się również w środku do jego neutralizacji, gdyż przy nieostrożnym aplikowaniu gazu może zdarzyć się, że sami padniemy jego ofiarą. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnych płynach oraz chusteczkach do neutralizacji gazu. Jeśli nie dysponujemy chusteczkę to możemy wykorzystać kilka domowych sposobów. Woda w tym wypadku jedynie zaostrzy objawy, dlatego najlepiej użyć do przemycia twarzy oleju roślinnego, lub tłustego mleka. Dopiero później możemy obmyć twarz wodą.

Pamiętajmy też, że większość gazów ma swoją datę ważności, po przekroczeniu której stają się one mniej lub w ogóle nieskuteczne w starciu z napastnikiem. Zwykle po roku trzeba go wymienić na nowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ