Mieszkanie studenckie – wynajem, lokalizacja, koszty, komfort.

0
1389

DLACZEGO LEPIEJ WYNAJĄĆ MIESZKANIE?

Wynajem mieszkania jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii po wyborze studiów. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na wspólne szukanie lokum poza obszarami uczelnianych akademików. Są to miejsca, gdzie teoretycznie studenci mają możliwość wspólnej nauki czy robienia projektów, jednak często duży natłok osób powoduje zamęt i chaos. Nie każdy jest przystosowany do życia na co dzień wśród dużej ilości osób i dzielenia z nimi kuchni czy łazienki. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania. Jeśli ktoś nie był wcześniej przystosowany do życia wśród obcych ludzi, którzy nie zawsze mają podobne priorytety, ciężko jest zaaklimatyzować się w takim miejscu. Wielu początkujących studentów chce jak najlepiej wykorzystać okres wolności i bardziej zależy im na imprezowaniu niż nauce. Oczywiście nie jest to reguła, jednak w każdym akademiku znajdą się osoby z którymi nie każdy będzie potrafił się dogadać, szczególnie jeśli zależy mu na spokoju, ciszy i nauce.

ODPOWIEDNIA LOKALIZACJA.

W większych miastach, typowo studenckich jak Kraków czy Warszawa najważniejsze jest wybranie odpowiedniej lokalizacji. Niestety mieszkania w okolicach uczelni z reguły są dużo droższe niż te na obrzeżach. Co prawda połączenie komunikacyjne w takich miastach jest bardzo dobre, jednak poranne korki mogą uniemożliwić swobodne dotarcie na uczelnię bez konieczności wstawania dużo wcześniej niż to konieczne. Wybranie odpowiedniej lokalizacji może być trudne dla osób, które dopiero zaczynają mieszkanie w danym mieście. Nie zawsze obraz ukazywany na mapie oddaje rzeczywistą odległość i zawiłość trasy. Warto ocenić odległość od przystanków autobusowych czy tramwajowych oraz trasę ich podróży. Liczne przesiadki czy przejazd przez centrum miasta mogą okazać się uciążliwe i czasochłonne.

JAK OCENIĆ POTENCJALNE KOSZTY.

Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest cena najmu. Określa ona ilość pieniędzy jaka przypada dla właścicieli bez innych opłat. W większych miastach, szczególnie zlokalizowanych w pobliżu głównych uczelni ceny te będą zdecydowanie wyższe. Trzeba być gotowym na to, że za mniejsze mieszkanie możemy zapłacić więcej niż za mieszkanie o wyższym standardzie w mniej obleganej okolicy. Jeśli opłata za najem jest zbyt wysoka trzeba liczyć się z tym, że ostateczne koszty będą o wiele większe. Jest to spowodowane doliczaniem ponad kwotę najmu opłaty za czynsz oraz media. Koszty mogą okazać się wyjątkowo wysokie zimą w mieszkaniach ogrzewanych za pomogą gazu lub prądu. Najlepiej zwrócić na to uwagę już przy podpisywaniu umowy.

KOMFORT I POWIERZCHNIA.

Przy wynajmie mieszkania trzeba ocenić racjonalnie czy dany lokal jest wystarczający do spełnienia oczekiwań. Jeśli decydujemy się na kierunek studiów, który wymaga wykonywania wielu projektów wielkoskalowych, czy po prostu pracy przy biurku warto ocenić możliwość jego umieszczenia w pokoju. Większość mieszkań posiada w swoim wyposażeniu umeblowanie, które w większości przypadków nie może być wyniesione lub zamienione. Jeśli mamy jakieś specjalne wymagania co do wyposażenia warto pomyśleć o wynajmie mieszkania w którym nie ma mebli przynajmniej w pokojach.

KIEDY SZUKAĆ MIESZKANIA?

Najlepiej zacząć poszukiwania już w czerwcu kiedy kończy się semestr akademicki. Z reguły wtedy poprzedni lokatorzy decydują czy chcą pozostać w danym mieszkaniu na dłużej czy je zmienić. Właśnie w tym okresie pojawia się najwięcej ogłoszeń dotyczących wynajmu. Zdarzają się właściciele, którzy w czasie wakacji zgadzają się na obniżenie opłat lub całkowite ich zaniechanie. Jednak w przypadku kiedy ktoś jest pewny, że przez okres wakacji nie zamierza mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy obowiązującej od września czy października.

http://www.duzohumoru.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ