Maszyna do szycia – jaką wybrać?

0
1777
Maszyna do szycia – jaką wybrać?

Maszyna do szycia jest niezbędnym atrybutem każdej, nawet początkującej krawcowej. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów, również wśród maszyn do szycia znajdziemy modele różnego typu, mniej lub bardziej zaawansowane. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego sprzętu?

Rodzaje maszyn do szycia

Wśród maszyn do szycia należy wyróżnić modele mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe. Pierwsze z nich są najmniej zaawansowane technologicznie i najbardziej przypominają maszyny, jakie miały nasze babcie. Elektroniczne maszyny do szycia posiadają więcej funkcji i ekran LCD, który ułatwia ich obsługę, natomiast maszyny komputerowe mają wszystkie te same możliwości, co modele elektroniczne, a dodatkowo pozwalają na zapisywanie wprowadzonych ustawień.

Oczywiście w ramach każdej kategorii znajdziemy jeszcze urządzenia różniące się do siebie konkretnymi parametrami oraz zastosowanymi udogodnieniami. Dzięki temu wybór maszyny do szycia staje się prostszy, ponieważ można łatwo dopasować ją zarówno do swoich wymagań, jak i stopnia zaawansowania w sztuce krawieckiej.

Rodzaje maszyn do szycia

Którą maszynę do szycia wybrać?

To, czy zdecydujemy się na model mechaniczny, elektroniczny czy komputerowy będzie w dużej mierze zależało od częstotliwości korzystania z urządzenia oraz naszych umiejętności. Jeśli planujemy jedynie od czasu do czasu wykonać drobne krawieckie przeróbki, z powodzeniem wystarczy nam maszyna mechaniczna. Dobre urządzenie tego typu albo wyposażona w podstawowe funkcje maszyna elektroniczna stanowią trafiony wybór również dla osób zaczynających swoją przygodę z krawiectwem.

Inaczej będzie w przypadku osób wymagających od maszyny do szycia znaczenie więcej. Najbardziej zaawansowane modele komputerowe to maszyny do szycia dla profesjonalistów, którym zależy na maksymalnym uproszeniu obsługi urządzenia oraz wielu funkcjach, z których będą mogli w pełni korzystać dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom.

Którą maszynę do szycia wybrać

Jakie parametry wziąć pod uwagę podczas wyboru maszyny do szycia?

Jednym z kluczowych aspektów podczas wyboru maszyny jest liczba ściegów. Może ich być zaledwie kilka (w najtańszych sprzętach), ale też kilkaset (w maszynach drożnych i nowocześniejszych). Osoby początkujące powinny zwrócić uwagę na obecność co najmniej kilku podstawowych ściegów (w tym ściegu prostego i zygzakowego), natomiast profesjonaliści mają do wyboru nawet maszyny z gniazdem USB, które umożliwia wgranie dodatkowych ściegów.

Maszyna powinna mieć także możliwość regulacji gęstości oraz szerokości ściegu (najlepiej w sposób płynny) oraz zmiany położenia igły. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego chwytacza – do wyboru jest tradycyjny chwytacz wahadłowy oraz prostszy i wygodniejszy w obsłudze chwytacz rotacyjny. Nie bez znaczenia jest też prędkość szycia, wyrażana w liczbie wkłuć igły na minutę – im jest większa, tym szybciej wykonamy zaplanowane prace.

Różne rodzaje maszyn do szycia mogą być ponadto wyposażone w dodatkowe funkcje, np. szycia wstecznego lub automatycznego ryglowania ściegu, pozycjonowania igły czy regulowania docisku stopki. Przed zakupem upewnijmy się, czy będą dla nas przydatne – dzięki temu wybierzemy maszynę d szycia skrojoną na miarę naszych potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ