Lwi pies – wszystko o Shih Tzu

0
3074
Shih Tzu

Psy Shih Tzu nazywane są również shih tsu, shitz tzu, shih shu, shith tzu, shiz tzu oraz szicu. Każda z tych nazw odnosi się do psów o unikalnym, charyzmatycznym wyglądzie i charakterze.

Pochodzenie Shih Tzu

Psy Shih Tz pochodzą z Tybetu. Są spokrewnione z Lhasa apso. Ta rasa rozwinęła się jednak w pełni w Chinach, na dworze cesarskim, gdzie psy były cenionymi zwierzętami do towarzystwa. Na początku XX wieku trafiły do Europy, a w 1934 roku uznano je za odrębną rasę pod patronem Wielkiej Brytanii.

Istnieją opinie, że psy Shih Tzu są krzyżówką Lhasa apso i Pekińczyków. Nie da, jednoznacznie potwierdzić tych informacji natomiast faktem jest, że, zgodnie z klasyfikacją  Shih tzu  należą do grupy psów do  towarzystwa i ozdobnych – tj. rasa tybetańska.

Hodowla Shih Tzu

Shih Tzu od początku swoich dziejów były psami do towarzystwa i ozdobą salonów cesarskich. Pieski te swój wygląd zawdzięczają w dużej mierze cesarzowej Tzu Hsi.
Do dziś rasa to uwielbia obecność ludzi, wykazuje się łagodnym charakterem i dobrze czuje w towarzystwie. Te właśnie cechy dezydują o zwiększającej się popularności tej rasy psów oraz o większej ilośći hodowli Sih Tzu w naszym kraju.

Psy Shih Tzu – przywiązanie do właściciela

Psy tej rasy potrafią nawiązać ogromną więź z opiekunem. Świetnie też radzą sobie pod nieobecność właściciela, jednak zbyt długa samotność przyczynia się do stresu i złego zachowania.

Psy Shih Tzu są  inteligentne, pogodne i przyjacielskie wobec innych psów i  zwierząt. Nie wykazują tendencji do dominacji, jednak nieodpowiednio wychowywane mogą ją przejawiać. Pieski te nie są szczekliwe, ale zawsze zaalarmują obecność obcego, przy czym są bardzo ufne i bez problemu mogą podążyć za nieznajomym.

Szkolenie psów Shih Tzu

Szkolenie psów tej rasy wymaga czasu oraz cierpliwości. Shih Tzu są bardzo mądre, dlatego nauka nie jest uciążliwa, a z pewnością konieczna. Nauka oparta na pochwałach i smakołykach świetnie się w tej rasie sprawdza. Dzięki temu można we właściwy sposób nawiązać relację między opiekunem a Shih Tzu, dbając o rozwój pozytywnych cech psa.

Artykuł powstał przy współpracy z HODOWLA POLA ELIZEJSKIE UCI

http://nowofundlandy.com.pl/

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ