Kupiłem drogi samochód. Czy OC też będzie drogie?

0
2207

Wielu kierowców marzy o drogim aucie. Wygodnym, eleganckim. Jeśli przez ostatnie lata pilnowałeś się z wydatkami i oszczędzałeś lub wziąłeś kredyt i w końcu udało ci się kupić dobry, drogi samochód, musisz go teraz ubezpieczyć. Myślisz: „pewnie zapłacę majątek za OC, niedobrze…” Te obawy są zrozumiałe, szczególnie w kontekście ostatnich podwyżek składek na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – spędzających sen z powiek wielu z nas – które pewnie dotkną naszych portfeli również w kolejnych latach. Ale nie musisz się martwić – drogi samochód wcale nie oznacza wysokich składek na OC!

Od czego zależy cena mojej składki OC?

Zakłady ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości twojej składki biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak twój wiek, staż kierowcy, stan cywilny, bezwypadkowość, współwłaścicielstwo czy nawet miejsce zamieszkania. Wśród tych składowych jest również cena twojego samochodu, ale znacznie ważniejsza jest np. pojemność jego silnika i liczba koni mechanicznych –  im wyższe te parametry, tym wyższa cena polisy. Co ciekawe i zarazem zrozumiałe, kierowcy drogich aut bardziej dbają o swoje środki transportu, niż użytkownicy rozpadających się, rdzewiejących gratów. Ostrożniej także nimi jeżdżą.

Nie dość, że drogi, to jeszcze szybki…

Jeśli obawiasz się, że osiągi twojego nowego samochodu będą miały zgubny wpływ na twój portfel, możesz szukać oszczędności na kilka sposobów. Jeśli masz bliską osobę, która ma dobrą historię ubezpieczeniową i „wyjeździła” sobie zniżki bezszkodową jazdą, możesz dodać ją jako współwłaściciela swojego samochodu i w ten sposób zaoszczędzić na składkach. Ponadto, jeśli zdecydujesz się zarejestrować auto w rejonie Polski, gdzie ubezpieczenia są tańsze – np. na wschodzie kraju – również oszczędzisz.

Kupuj OC wcześniej, najlepiej w sieci

Firmy ubezpieczeniowe lubią, gdy płacisz za OC przez internet. Zrób to, a 10% wartości składki zostanie w twojej kieszeni! Dodatkowo, jeśli zapłacisz w jednej racie, też dostaniesz rabat. Warto również zainteresować się kupnem polisy na kilka miesięcy przed upływem poprzedniej – w ten sposób zapłacisz mniej, bo towarzystwo ubezpieczeniowe chętnie wcześniej dostanie pieniądze. O kolejne 5% zmniejszysz wysokość składki OC, płacąc kartą kredytową.

W poszukiwaniu najlepszej polisy OC

Jeśli chcesz mieć pewność, że znalazłeś najlepsze ubezpieczenie dla swojego auta, sprawdź w kalkulatorze OC, jaka polisa najbardziej ci się opłaci. Ceny obowiązkowych ubezpieczeń poszybowały w górę w związku z komplikacjami na rynku ubezpieczeń w latach 2015–2016, ale nie znaczy to, że masz bezradnie patrzeć na zmiany, na które nie masz wpływu. Masz wybór – możesz kupić drogą lub tanią polisę. Internetowa porównywarka ubezpieczeń to narzędzie stworzone z myślą o kierowcach chcących znaleźć najtańszą polisę OC dla swojego auta. Ponadto – poza obowiązkowym ubezpieczeniem – możesz dzięki niej wykupić AC, NNW i inne polisy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ