Kto i kiedy może zajrzeć do księgi wieczystej?

0
2071
Kto i kiedy może zajrzeć do księgi wieczystej?

Księga wieczysta jest dokumentem, który zawiera rejestr najważniejszych informacji na temat statusu prawnego mieszkania. W związku z tym, jeśli planujesz kupno mieszkania, powinieneś zapoznać się z zapisami w księdze. Sprawdź, jak to zrobić i czy każdy może zajrzeć do księgi wieczystej.

Co zawiera księga wieczysta i dlaczego warto ją sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Księga wieczysta nieruchomości zawiera informacje, takie jak:

  • przeznaczenie mieszkania, jego wielkość, lokalizacja, liczba pomieszczeń;
  • prawa związane z własnością, czyli ilu jest właścicieli mieszkania, kim są i jakie mają udziały w nieruchomości;
  • roszczenia, prawa i ograniczenia względem mieszkania, np. czy mieszkanie objęte jest prawem pierwokupu (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Jak wygląda prawo pierwokupu nieruchomości w praktyce?”.
  • wpis do hipoteki.

Księgi wieczyste stanowią źródło najważniejszych informacji na temat nieruchomości i zabezpieczają interesy właścicieli mieszkań. Jeśli planujesz zakup mieszkania, księga wieczysta powinna być jednym z podstawowych dokumentów, które udostępni Ci właściciel nieruchomości.

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą?

Księgę wieczystą w formie papierowej możesz zamówić w czytelni ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego właściwego nieruchomości, która Cię interesuje. Koszt uzyskania odpisu z księgi wieczystej to 30 zł (za odpis zwykły) lub 60 zł (za odpis zupełny z historycznymi wpisami).

Dostępne są także elektroniczne księgi wieczyste, które możesz sprawdzić online. Przeglądarka ksiąg wieczystych znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ważne! Numer księgi wieczystej

Aby sprawdzić status prawny nieruchomości, potrzebny Ci będzie numer księgi wieczystej. W tym celu możesz poprosić o niego właściciela mieszkania. Mimo iż istnieją inne sposoby na pozyskanie numeru księgi wieczystej, jeśli planujesz zakup mieszkania, a jego właściciel nie chce podać Ci niezbędnych danych, powinno być to dla Ciebie czerwonym światłem – być może sytuacja prawna mieszkania jest niejasna lub niekorzystna z punktu widzenia nabywcy nieruchomości.

Kto może zajrzeć do księgi wieczystej

Kto może zajrzeć do księgi wieczystej?

Kwestie prawne ksiąg wieczystych reguluje ustawa z 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. Zgodnie z tymi aktami prawnymi, każdy, kto zna numer księgi wieczystej, ma do niej dostęp i może ją przeglądać.

Kto może przeglądać akta księgi wieczystej?

Oprócz samej księgi wieczystej istotne mogą być też jej akta, zakładane wraz z założeniem samej księgi. Zawierają one dokumenty i pisma, które dotyczą księgi wieczystej. Są przechowywane w sądach i w przeciwieństwie do samych ksiąg, akta mogą przeglądać wyłącznie osoby, które mają interes prawny do nieruchomości oraz notariusze. Przeglądanie akt odbywa się w obecności pracownika sądu.

Interes prawny do nieruchomości

Interes prawny do nieruchomości ma zarówno właściciel mieszkania, jak i inne osoby, które zostały wpisane do księgi. Mogą to być:

  • użytkownik wieczysty nieruchomości;
  • uprawniony z tytułu prawa pierwokupu;
  • wierzyciel hipoteczny.

Ponadto, interes prawny mogą wykazać też osoby, które nie zostały wpisane do księgi wieczystej. W takiej sytuacji należy odpowiednio udokumentować swoje prawa.

Do księgi wieczystej warto zajrzeć przede wszystkim przed zakupem nieruchomości. Może to pomóc uniknąć kłopotliwych sytuacji, takich jak kupno mieszkania obciążonego hipoteką czy kupno mieszkania z lokatorem.

Jeśli planujesz kupno mieszkania i chcesz poznać ceny nieruchomości jest na to prosty sposób. Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ