Komu przysługuje prawo do adwokata z urzędu?

0
1619

Konstytucyjne prawo do obrony przed sądem zagwarantowane jest każdemu obywatelowi, przeciwko któremu toczy się podstępowanie. Prawo to daje podejrzanym i oskarżonym możliwość skorzystania z pomocy adwokata, który będzie reprezentował jego interesy w trakcie procesu sądowego. Co jednak w momencie, kiedy prawnicze doświadczenie i wiedza mogą okazać się niezbędne dla pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy, ale nasza sytuacja materialna nie pozwala nam na skorzystanie z usług komercyjnych kancelarii adwokackich liczących sobie słono za każdą usługę. Wówczas pozostaje na prawo do obrońcy z urzędu.

Dla kogo adwokat z urzędu?

Adwokat z urzędu jest instytucją powołaną w celu zapewnienia ochrony prawnej obywatelom. Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z usług obrońcy bez ponoszenia kosztów. Aby sąd przyznał nam adwokata z urzędu, musimy złożyć stosowany wniosek, w którym udokumentujemy naszą trudną sytuację materialną, uniemożliwiającą nam opłacenie prawnika. Jeśli wniosek będzie właściwie sporządzony pod względem formalnym, a ponadto sąd uzna, że w danej sprawie pomoc adwokata jest konieczna, nasza prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Wniosek o przyznanie adwokata z urzędu należy złożyć w sądzie, który ma rozpatrywać naszą sprawę. Jeśli znajduje się on poza miejscem naszego zamieszkania, możemy pismo zanieść do najbliższego sądu rejonowego, który przekaże dokument do sądu właściwego.

W jakich sprawach pomoże obrońca z urzędu?

Jak już wcześniej wspomniano, nie wystarczy udowodnić trudną sytuację materialną, by liczyć na pomoc adwokata. Równe istotne jest rozstrzygnięcie zagadnienia, o zasadności ustanowienia adwokata. W sprawach cywilnych, takich jak uznanie dziecka, odebranie praw rodzicielskich, czy postępowanie alimentacyjne, zwykle obrońca z urzędu przyznawany jest bez problemu. Podobnie wygląda sytuacja w postępowaniach z zakresu prawa pracy. Jeśli chodzi zaś o sprawy karne, obrońca z urzędu przysługuje osobie podejrzanej lub oskarżonej niezależnie od tego, jakie zarzuty jej przedstawiono.

Możliwość skorzystania z pomocy adwokata z urzędu to jedno z podstawowych praw osób, przeciwko którym toczą się postępowania sądowe z różnych dziedzin prawa. Jeśli nasza sytuacja materialna nie pozwala nam na opłacenie obrońcy, by ten reprezentował nas przed sądem, warto złożyć wniosek o ustalenie adwokata z urzędu, ponieważ każda pomoc prawna może być na wagę złota. Prawnicza wiedza oraz doświadczenia pomogą nam udowodnić przed sądem swoje racje i zwiększą nasze szanse na korzystny finał postępowania.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ