Jaki pokarm wybrać dla rybek?

0
535
Jaki pokarm wybrać dla rybek

W zależności od rodzaju rybek i od tego, w której części akwarium najchętniej przebywają, warto wybrać dla nich odpowiedni rodzaj pokarmu. Jednocześnie należy uwzględnić ich gatunkowe preferencje, co pozwoli im na zachowanie jak najlepszego stanu zdrowia przez długi czas. Zobaczmy zatem, po jakie jego rodzaje można sięgnąć.

Pokarm dostosowany do gatunku

Każdy gatunek rybek ma swoje własne preferencje i potrzeby, które musimy brać pod uwagę, kiedy kupujemy dla nich pokarm. Przede wszystkim musimy brać pod uwagę, jakiego typu pokarm będą preferowały: liofilizowany pokarm naturalny czy może granulki (tabletki, płatki lub inną formę), specjalnie przygotowane dla ich gatunku.

I tak między innymi możemy wyróżnić specjalistyczny pokarm dla rybek złotych, dla gupików, dyskowców czy też dla bardzo wymagających pod tym względem bojowników. Dostosowanie go do potrzeb każdego z tych przykładowych gatunków sprawia, że rybki rozwijają się znacznie lepiej, a ich układ pokarmowy nie jest przeciążony.

Pokarm dopasowany do wysokości, na której pływają rybki

Kolejną ważną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli nie planujemy kupować pokarmu dedykowanego dla konkretnego gatunku, to wysokość, na której z reguły przebywają rybki w akwarium. Możemy wyróżnić między innymi rybki preferujące powierzchnię, znajdujące się z reguły w środkowej części toni wodnej lub pływające przy dnie.

Dla gatunków, które preferują życie przy powierzchni, najbardziej odpowiednie będą lekkie płatki, które dłużej utrzymują się w tym obszarze wody. Dzięki temu rybki będą miały odpowiednia ilość czasu, by je zjeść. Z kolei dla rybek bytujących przy dnie najlepsze są tabletki lub granulki, które mają stosunkowo dużą masę i szybciej opadają na dno.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli w akwarium posiadamy skorupiaki, powinniśmy również dla nich dobrać odpowiednie pożywienie, zarówno pod względem formy, jak i składu.

Pokarm o specjalnych właściwościach

Pomimo iż pokarm liofilizowany wydaje się najbardziej zbliżony do naturalnego pożywienia rybek w ich środowisku, nie zawsze musimy decydować się akurat na taką formę. W sklepach dostępne są też pokarmy o specjalnych właściwościach, które nie tylko dostarczają odpowiednich wartości odżywczych, ale dodatkowo jeszcze bardziej poprawiają funkcjonowanie rybek.

Przykładem może być między innymi pokarm wysokobiałkowy w płatkach, który dedykowany jest dla narybku. Bierze on pod uwagę specyficzne potrzeby młodych rybek, które czasami mają problemy ze zdobywaniem jedzenia. Właśnie dlatego powoli opadające płatki wydają się dla nich najbardziej odpowiednie, ponieważ dłużej unosząc się w toni, umożliwiają im łatwiejsze zdobycie jedzenia.

Z kolei wysoka zawartość białka pełni rolę budulcową i wspomaga pracę wszystkich układów, które intensywnie rozwijają się u młodych organizmów. Jednocześnie pokarm jest lekkostrawny i nie obciąża wodnych pupili, co gwarantuje pełnię ich zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ