Jak zwalczyć pluskwy domowe?

0
3372
Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Wydawałoby się, że pluskwy to już przeszłość. Tymczasem w wielu domach ciągle się pojawiają i są prawdziwym utrapieniem. Jak rozpoznać pluskwy?

Przede wszystkim na naszym ciele mogą zaczynać pojawiać się pręgi, szczególnie w okolicy talii. Warto tu dodać, że u niewielu osób mogą dodatkowo pojawić się odczyny alergiczne. Co więcej jeśli w naszym domu zalęgły się pluskwy, możemy zauważyć czerwone plamki z krwi na pościeli albo pancerzyki dookoła łóżka. Gdzie żyją pluskwy?

Pluskwy najchętniej mieszkają w materacach, tapczanach, łóżkach. Mają wtedy idealne miejsce do żywienia się w nocy ludzką krwią. Czasami jednak można je także spotkać na tkaninach- też ubraniach oczywiście, drewnie, a rzadziej na plastikowych i metalowych rzeczach. Warto jeszcze nadmienić, że trudno się ich pozbyć, ponieważ w stanie uśpienia przeżywają nawet rok.

Pluskwy najczęściej występują w wielkich miastach. Możemy je przywieźć z akademika czy hotelu oraz nawet z meblami. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie- jak wytępić pluskwy?

Przede wszystkim należy odnaleźć ich kryjówkę. W tym celu trzeba zajrzeć we wszystkie szczeliny mebli, zbadać dokładnie materac. Następnie używając wąskiej końcówki należy taką kryjówkę dokładnie odkurzyć. Ponadto warto także odkurzyć dokładnie wszystko dookoła. Na koniec należy koniecznie od razu wyrzucić worek z odkurzacza do kontenera za zewnątrz.

Warto dodać, że pluskwy mogą chować się wszędzie. To, że odnaleźliśmy jedną kryjówkę nie znaczy, że nigdzie indziej nie ma pluskiew. Należy zatem dokładnie wyprać całą odzież i wysuszyć je gorącym powietrzem.

To jeszcze nie wszystko. Aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich osobników należy dokładnie wyczyścić materac za pomocą parowych środków czyszczących. Jeśli natomiast widoczne są w nim głębokie pęknięcie, lepiej jest go wymienić. Co więcej- wszystkie przedmioty, których nie da się wyprać muszą zostać umieszczone w plastikowych torebkach na okres dwóch tygodni. Ponadto dywany należy dokładnie wyszczotkować, odkurzyć i oczyścić przy użyciu gorącej pary wodnej.

Jeśli powyższe środki nie pomogą warto zastosować środki chemiczne, żeby zwalczyć pluskwy.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ