Jak zwalczyć mole spożywcze?

0
7232
Jak zwalczyć mole spożywcze?

Mól spożywczy to wróg numer jeden wielu osób. Natrafiamy na niego sięgając po mąkę, ryż, wyjmując z półki ulubione ciasteczka czy też robiąc ciasto znajdujemy je w cukrze. Jeśli jeszcze zauważymy je przed przygotowaniem dania- nie ma tragedii. Jednak czasem zdarza się, że goście są już u drzwi, a my odkrywamy, że w daniu, które przyrządzaliśmy przed ostatnie godziny pojawił się mol albo jego larwy- każdego na pewno zdenerwuje taka sytuacja. Jak zatem na dobre pozbyć się moli spożywczych?

Na początek należy przejrzeć dokładnie całą kuchnię i wyrzucić wszelkie produkty, w których zalęgły się mole. Trzeba wyrzucać je do osobnych, foliowych torebek i od razu do kontenera albo do zsypu – tak, aby nie znajdowały się w domu. Tu należy podkreślić, że trzeba bardzo dokładnie przejrzeć mąkę, cukier, wszelki pojemniki z ziarnami i z płatkami śniadaniowymi. Jeśli bowiem gdzieś w kuchni zauważyliśmy mole to istnieje bardzo duża szansa, że właśnie w tych produktach będą się znajdować ich jaja i larwy. Jeśli takie odkryjemy należy te produkty koniecznie od razu wyrzucić. Nie można patrzeć tutaj na to czy coś się zmarnuje. Ryż czy kasza z larwami i tak się już zmarnowały, a jak ich nie wyrzucimy to zmarnujemy inne produkty.

Kiedy już usuniemy wszystkie produkty spożywcze, w których zauważyliśmy mole, ich larwy bądź jaja należy dokładnie wyczyścić wszystkie szafki. Najlepiej w tym celu przetrzeć je ciepłą wodą z mydłem i pozostawić do wyschnięcia. Następnie warto spryskać szafki octem albo też olejkami eterycznymi. Można także połączyć obie te substancje. Trzeba jeszcze dodać, że konieczne jest także dokładne umycie wszystkich pojemników i słoiczków, w których trzymane są produkty spożywcze typu herbata, kasza, makaron, ryż, mąka itp.

Warto także sięgnąć po klasyczne pułapki na mole. Dostępne są one w wielu różnych sklepach. Co więcej- nie są bardzo drogie i są nietoksyczne i bezpieczne. Ich działanie polega na przyciąganiu osobników męskich poprzez feromony. W ten sposób hamujemy świetnie rozmnażanie się moli.

Po zastosowaniu powyższych metod na pewno uwolnicie się od moli oraz wszystkich problemów, jakie powoduje ich występowanie.

[Głosów:10    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ