Jak zorganizować pogrzeb?

0
1103
zakład pogrzebowy warszawa

Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z noszeniem po niej żałoby. Konieczne staje się wyprawienie jej pogrzebu i zrealizowaniem w związku z tym szeregu formalności. Jak zorganizować ceremonię pogrzebową, by jednocześnie móc przeżywać smutek i cierpienie po stracie członka rodziny? Z pomocą przychodzi zakład pogrzebowy. Warszawa, ale też inne miasta na terenie całego kraju posiadają bogatą bazę firm, które świadczą tego rodzaju usługi.

Czym zajmuje się zakład pogrzebowy?

Zadaniem zakładu pogrzebowego jest wyręczenie nas we wszelkich formalnościach, jakie wiążą się z załatwieniem pochówku. Nie oznacza to jednak, że zostajemy zwolnieni ze wszystkich elementów tego procesu.

Członek rodziny osoby zmarłej zobowiązany jest do odebrania karty zgonu, jeśli ten nastąpił w szpitalu. Na tej podstawie wydawany jest akt zgonu w dowolnym na terenie całego kraju Urzędzie Stanu Cywilnego. Dopiero kiedy zakład pogrzebowy takowy otrzyma, może zająć się ceremonią pochówku.

To zakład pogrzebowy organizuje tzw. ostatnie pożegnanie, transportuje zmarłego do kremacji bądź załatwia formalności związane z przebywaniem ciała w kostnicy aż do pogrzebu. To również zakład pogrzebowy reguluje formalności z kancelarią cmentarza, na którym ma odbyć się pochówek.

Dodatkowe usługi

W czym jeszcze pomaga dom pogrzebowy? Warszawa może pochwalić się najlepszymi profesjonalistami w tym zakresie, którzy oprócz standardowych usług, oferują również te dodatkowe. Dają możliwość wyboru urny bądź trumny, proponują przygotowanie osoby zmarłej, w tym ubranie i kosmetykę pośmiertną, oferują też nekrologi, dekoracje kościoła, muzyków na ceremonię kościelną, grabarzy czy karawan pogrzebowy.

Warto też podkreślić, że zakłady pogrzebowe wspierają w otrzymaniu tzw. zasiłku pogrzebowego z ZUS, którego wartość najczęściej pokrywa koszty organizacji pogrzebu. Aktualnie wynosi on 4 000 złotych i wystarcza na skromny pochówek, jeśli osoba zmarła posiada już „miejsce” na cmentarzu, a pochówek odbywa się na przykład w grobie rodzinnym. Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko wtedy, gdy osoba zmarła była ubezpieczona, była emerytem bądź rencistą albo pobierała zasiłek chorobowy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne. Wniosek o taki zasiłek można składać w ciągu roku od daty śmierci osoby pochowanej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ