Jak wyrobić kartę kierowcy?

0
2840
Jak wyrobić kartę kierowcy?

Zastanawialiście się kiedyś, czym w ogóle jest, do czego służy i jak wyrobić kartę kierowcy? Przed Wami krótki przewodnik po tym, jak ową kartę szybko i bezproblemowo zdobyć.
Karta kierowcy jest obowiązkowym dokumentem dla każdej osoby, która porusza się pojazdem wyposażonym tachograf cyfrowy, czyli urządzenie pomiarowe, które rejestruje przejechaną przez pojazd drogę, jego chwilową prędkość oraz aktywność kierowcy, czyli okresy jego jazdy, innej pracy, oczekiwania i odpoczynku. Niektóre urządzenia tego typu rejestrują również takie parametry jak np. obroty silnika. Tachografy cyfrowe znajdują się w takich pojazdach jak chociażby autobusy czy ciężarówki, i aby legalnie móc poruszać się czterokołowcem tego typu, oprócz stosownych szkoleń i uprawnień, należy posiadać również kartę kierowcy. Jest to imienny dokument służący do identyfikowania kierowcy oraz rejestrowania czasu i przebiegu jazdy. Organem wydającym taki dokument obywatelom Polski jest PWPW, czyli Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, z siedzibą w Warszawie. Wniosek o wydanie karty kierowcy, wraz z kopią prawa jazdy, fotografii kierowcy (na białym tle, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów, wykonana z lewego półprofilu lub na wprost) oraz potwierdzeniem wykonania opłaty za wydanie dokumentu, można wypełnić w sposób tradycyjny i wysłać pocztą, lub drogą internetową; należy jednak wówczas posiadać podpis elektroniczny. Koszt wydania karty kierowcy wynosi około 170 zł, a kierowca ma prawo zwrócić się do swojego pracodawcy o zwrot tych kosztów; należy tu jednak pamiętać, że wniosek musi zostać złożony osobiście przez kierowcę, a nie przez jego pracodawcę. Karta wydawana jest na okres 5 lat (chyba, że prawo jazdy wnioskodawcy ma krótszą datę ważności), w przeciągu maksymalnie miesiąca od otrzymania przez PWPW prawidłowo wypełnionego wniosku oraz niezbędnych załączników. Należy pamiętać, że karta kierowcy nie jest tożsama z prawem jazdy i nie może służyć jako jego zamiennik.
Przy wypełnianiu wniosku o kartę kierowcy naprawdę warto być rzetelnym i precyzyjnym, tak by trafiła ona w nasze ręce jak najszybciej.

www.wizjatv.pl/

[Głosów:8    Średnia:1.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ