Jak wyczyścić przypalony garnek?

0
2140
Jak wyczyścić przypalony garnek?

Każdy z nas gotuje i niestety każdemu z nas zdarzają się pewne wypadki, których rezultatem jest najczęściej spalony garnek. W takim garnku trudno jest przyrządzić jakiekolwiek danie- nie dość, że potrawy nie wychodzą, to jeszcze jest to nieprzyjemne. A zatem- czy istnieją, jakieś proste domowe sposoby pozwalające wyczyścić przypalony garnek tak, aby wyglądał prawie jak nowy?

Oczywiście, że są! Pierwszym podstawowym sposobem jest posypanie dna garnka grubą warstwą soli. Taki garnek zostawiamy wtedy na kilka godzin i następnie płuczemy używając ściereczki.

Co zrobić, jeśli sól nie zadziała? Najlepiej jest wtedy nasypać do garnka zwykłego proszku do prania – wystarczą dwie łyżki. Ewentualnie zamiast proszku możemy użyć mleczka do czyszczenia. Do takiego garnka nalewamy wówczas wody i zagotowujemy ją. Potem czekamy aż garnek ostygnie i myjemy go.

Innym pomysłem jest jeszcze wykorzystanie tabletek do zmywarki. Wrzucamy jedną do garnka, nalewamy ok. 2 cm gorącej wody i zostawiamy wszystko, aby postało przez całą noc. Nazajutrz myjemy dokładnie garnek ściereczką i płynem do mycia naczyń. Jeśli zaś śpieszy nam się i pozostawienie garnka na całą noc nie wchodzi w grę można spróbować zagotować trochę wody z tabletką do zmywania w garnku. W ten sposób także osiągniemy zamierzony efekt.

Interesującą alternatywą jest również użycie coca-coli albo octu. Nalewamy ich trochę do garnka i gotujemy przez kilka minut. Należy jednak dodać, że jeśli posiadamy garnek emaliowany niestety postępując w ten sposób możemy go zniszczyć- pomysł ten jest zatem tutaj niewskazany.

Istnieje także opcja dla tych, którzy nie lubią korzystać ze wspomnianych wyżej środków chemicznych takich jak płyn, mleczko czy tabletki do zmywarki. Można bowiem po prostu zagotować ryż. Wtedy spalenizna także zejdzie, jednak będzie to długo trwało- nawet kilka godzin.

Zastosowanie wyżej wymienionych metod na pewno pozwoli Tobie dokładnie wyczyścić wszystkie przypalone garnki- będą one czyste i błyszczące, jakby dopiero co zostały kupione!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ