Jak w prosty sposób założyć konto dla dziecka?

0
478
Jak w prosty sposób założyć konto dla dziecka

Zależy Ci na tym, żeby od najmłodszych lat wprowadzać dziecko w świat finansów? Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć pociesze sposób działania bankomatów i kart płatniczych? Może Ci w tym pomóc konto osobiste dla dziecka. To darmowy produkt bankowy, który jest dostępny dla maluchów już od urodzenia. Dowiedz się, jak w prosty sposób założyć rachunek osobisty pociesze.

Jakie konta dla dzieci są dostępne?

W ofercie banków można znaleźć dwa rodzaje kont dla dzieci: od urodzenia do 12. roku życia oraz dla nastolatków, które uzyskały ograniczoną zdolność do czynności prawnych, od 13 do 17 lat. Te rachunki mogą założyć osoby dorosłe, które mogą potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym. Zazwyczaj robią to rodzice lub opiekunowie prawni.

Zastanawiasz się, czym różnią się konta dla dzieci? Przede wszystkim funkcjonalnością.

  •       Rachunki dla pociech do 12 lat pełnią rolę skarbonki online. Do konta może zostać wydana karta debetowa z określonym limitem. Za jej pomocą latorośl może wypłacać pieniądze czy dokonywać płatności bezgotówkowych. Rachunek dla dziecka poniżej 12. roku życia jest “podpięty” pod konto rodzica. Dzięki temu rozwiązaniu dorosły może w pełni kontrolować, co pociecha robi z pieniędzmi.
  •       Rachunki osobiste dla nastolatków działają podobnie jak zwykłe konta dla dorosłych. Młoda osoba może za ich pośrednictwem dokonywać przelewów. Może także wyrobić kartę i przy jej pomocy wypłacać gotówkę z bankomatów czy płacić w sklepach. Jednak nastolatek nie może zaciągać kredytów ani wykorzystywać konta do przeprowadzania operacji giełdowych.

Niezależnie od tego, które konto chcesz otworzyć, pamiętaj, że jako rodzic możesz mieć stały wgląd w rachunek młodej osoby.

Jak założyć konto dla dziecka?

Aby założyć najlepsze konto dla dziecka, można udać się do placówki banku i osobiście złożyć wniosek o otwarcie rachunku. Jednak czekanie w kolejkach wymaga poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Dlatego banki oferują także możliwość otworzenia konta za pośrednictwem internetu. W tym celu wystarczy wejść na stronę wybranego banku, a następnie:

  •       wejść w zakładkę “konta dla młodych/dzieci/młodzieży”,
  •       kliknąć przycisk “otwórz konto”,
  •       wypełnić formularz, który znajduje się na stronie,
  •       przejść weryfikację tożsamości – jeśli składasz wniosek o rachunek dla dziecka w swoim banku, ten etap zazwyczaj jest pomijany,
  •       wybierać kartę płatniczą,
  •       potwierdzić zawarcie umowy kodem autoryzacyjnym.

Dokumenty dotyczące założenia konta otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu. Następnie pozostaje Ci wykonać przelew na rachunek pociechy i poczekać na to, aż bank przyśle kartę płatniczą.

Gdzie znaleźć dobre konto dla nastolatka?

Najlepsze konto dla nastolatka to takie, którego otwarcie i prowadzenie nic nie kosztuje. Oferty spełniające te kryteria znajdziesz m.in. w mBanku, ING Banku Śląskim, jak i w Banku Pekao. Jednak przed założeniem rachunku warto sprawdzić, czy obsługa konta jest prosta.

Z uwagi na to, że młode osoby najczęściej korzystają z telefonu, warto zadbać, aby aplikacja bankowa była intuicyjna i przejrzysta. Ułatwi to dziecku zarządzanie pieniędzmi.

Pamiętaj! Cała procedura zakładania konta dla dziecka online trwa zazwyczaj kilkanaście minut i nie wymaga wychodzenia z domu. To sprawia, że otwarcie rachunku jest bardzo proste. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ