Jak uszczelnić okna?

0
1660
Jak uszczelnić okna?

Okres grzewczy w Polsce zaczyna się zazwyczaj w październiku i trwa do kwietnia, początków maja. To czas zwiększonego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania mieszkań i domów, a co za tym idzie bardzo wysokich rachunków za ogrzewanie. Niezależnie od źródła ciepła jakim zasilany jest nasz dom warto zadbać o sprawne funkcjonowanie wszystkich tych elementów, które mają wpływ na zużycie ciepła. Niezwykle ważne są szczelne okna i drzwi.
Jak uszczelnić okna, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu? Z pozoru wydaje się to sprawą prostą – kupujemy dobre uszczelki, montujemy je na oknach i po sprawie. Rzeczywiście w pomieszczeniach zrobi się cieplej, a zużycie energii spadnie. Jeśli jednak uszczelnienie zostało wykonane niezgodnie z zasadami rzemiosła budowlanego albo przepisami bezpieczeństwa, to możemy doprowadzić do uszkodzenia budynku, a nawet spowodować zagrożenie dla życia naszego i naszych bliskich.
Zbyt szczelne okna to niebezpieczeństwo braku wentylacji, która zapobiega osadzaniu się wilgoci, co w rezultacie doprowadza do powstania i rozwoju różnego rodzaju pleśni i grzybów. Czarne plamy nad oknami to nie tylko problem estetyczny, ale głownie zagrożenia dla zdrowia użytkowników. Zarodniki pleśni czy grzybów wraz z wdychanym powietrzem przedostają się do płuc i są przyczyną alergii, astmy, POCHP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) i wielu innych groźnych schorzeń. Zagrzybione ściany jest trudno osuszyć i doprowadzić do pierwotnego stanu.
Uszczelniając okna w mieszkaniach czy domach, w których wykorzystuje się gaz albo używa węgiel kamienny do palenia w piecach należy mieć na uwadze możliwość rozszczelnienia instalacji gazowej albo wydzielenia się tlenku węgla – cichego zabójcy, który w okresie grzewczym w Polsce zabiera co rok kilkaset osób. Tylko zastosowanie uszczelek umożliwiających właściwą cyrkulację daje gwarancję właściwego wentylowania pomieszczeń. Przy tego rodzaju zagrożeniach warto zamontować w mieszkaniu czujniki pomiaru stężenia tlenku węgla czy gazu ziemnego w powietrzu.
Sposób uszczelniania okien zależy również od ich typu i materiału z jakiego są wykonane. Jeśli mamy problem z doborem odpowiednich uszczelek i zamontowaniem ich, jeśli nie wiemy jak uszczelnić okna, lepiej skorzystać z fachowej usługi specjalistów od budownictwa.

www.zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ