Jak rozplanować okna w domu jednorodzinnym?

0
1557
Jak rozplanować okna w domu jednorodzinnym?

Kiedy decydujemy się na budowę domu, podejmujemy wiele decyzji, które wpływają na komfort mieszkania. O ile kafelki w łazience możemy skuć w każdym momencie, o tyle decyzję o rozkładzie okien trudno jest zmienić – potrzebujemy na to nie tylko dużego nakładu finansowego, ale i odpowiednich zgód i zezwoleń.

Jak rozplanować okna w domu jednorodzinnym radzi Piotr Grzesiak z firmy Ekoplast Kraków.

Przy podejmowaniu decyzji o rozkładzie okien, doświetleń i przeszkolonych powierzchni w domu warto zastanowić się, jaką funkcję mają pełnić poszczególne pomieszczenia. Warto zawczasu poznać uwarunkowania terenu i sprawdzić kąt padania światła – znacząco ułatwi nam to zaprojektowanie ergonomicznego domu, z pomieszczeniami doświetlanymi naturalnym światłem. Kiedy dowiemy się, z której części domu będą wpadać promienie słońca, możemy funkcjonalnie zaprojektować  podział całego domu.

W sypialni, w której przede wszystkim będziemy odpoczywać, nie jest potrzebne intensywne światło przez cały dzień – potrzebne tu jest światło poranne, które nas rozbudzi. Z kolei w kuchni czy gabinecie, duża ilość naturalnego światła jest wręcz wskazana – nie chcemy przecież ciągle doświetlać tych pomieszczeń i wykonywać codziennych zadań w stycznym świetle. W salonie zależy nam na dużej ilości promieni słonecznych przez jak największą część dnia. W takiej sytuacji warto poza dużym oknem balkonowym zastanowić się nad coraz popularniejszymi doświetleniami wielkopowierzchniowymi oraz oknami narożnymi. Profile okienne Historic to okna nietypowe, zaprojektowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy sobie stały dostęp do światła, który będzie dodawał nam energii, a samo pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej przestrzenne.  Jeśli możemy pozwolić sobie na okno w łazience, musimy je rozplanować tak, żeby dostęp do niego nie był utrudniony. Okno ma doświetlać łazienkę i zapewniać jej dobrą wentylację. Okno w pralni powinno być zaprojektowane tak, żeby łatwo było je otworzyć, bez przesuwania pralki czy suszarki.

Projektując okna w domu jednorodzinnym, warto na etapie wstawiania okien podjąć decyzję, czy blaty w kuchni będziemy chcieli wprowadzić w parapet. Na takim etapie prac budowlanym można delikatnie obniżyć okno lub zaprojektować okno przesuwne, którego ramy nie będą zahaczać na przykład o kran. Dobrze jest skonsultować decyzję ze specjalistą – architektem, który oceni możliwości konstrukcyjne budynku oraz przedstawicielem Ekoplast Kraków, który zaprojektuje spersonalizowane okna do pomieszczeń.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ