Jak dobrać długość noża do potrzeb?

0
564
Jak dobrać długość noża do potrzeb

Wybierając się w teren, nie możemy zapomnieć o wytrzymałym i praktycznym nożu. Dobrze dobrany oraz dostosowany do naszych potrzeb nóż będzie służył nam w każdej obozowej sytuacji i bez problemu przetrwa całe lata.

Ostrze idealne na survival

Wybór odpowiedniego noża wymaga dość dużej wiedzy, jednym z najważniejszych czynników, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest długość głowni. Powinniśmy ją dobrać, przez wzgląd na czynności, podczas jakich nóż ma nam służyć. Ogólnie można powiedzieć, że im dłuższa głownia tym nóż będzie miał więcej zastosowań. Niestety bardzo długie noże zwykle są dość ciężkie oraz nieporęczne. Wielu osobom przeszkadzają one w dłuższych wędrówkach. Zdecydowaną zaletą długich noży (powyżej 20 cm) jest możliwość przecinania za ich pomocą niewielkich gałęzi, karczowania zarośli oraz oprawiania upolowanych zwierząt. Można tutaj wymienić Katanę Lotar oraz Extrema Ratio Corvo Black o gładkim ostrzu i płaskim szlifie. Niestety nie będą one się nadawać do zadań bardziej precyzyjnych, Kompromisem będą noże o głowni o długości ok. 15 centymetrów, np. Extrema Ratio Contacts Ranger. Są one dość precyzyjne, aby wykonywać za ich pomocą drobne prace, ale w sytuacji awaryjnej mogą posłużyć też do cięcia gałęzi. Mniejsze noże zwykle posłużą nam tylko i wyłącznie podczas prac precyzyjnych. Dobrym nożem w tej kategorii jest Extrema Ratio Mamba HCS z wysokokobaltowej stali nierdzewnej z gładkim ostrzem zapewniającym bardzo dobre właściwości tnące. Bardzo ciekawą propozycją o niewielkich rozmiarach jest Raptor Serial No 06. Jego unikalny kształt oraz małe rozmiary pozwalają na wykonywanie nim codziennych prac.

Noże ratunkowe i do samoobrony

W ekstremalnych sytuacjach praktycznie każdy nóż może służyć nam jako narzędzie do obrony lub ratowania życia. Jednak przygotowując się do wyjazdu, warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Nożem łączącym te cechy jest Karambit Extrema Ratio Nightmare z odwróconą rękojeścią oraz otworem na palec. Nóż wywodzi się z Malezji i Filipin, a swój zakrzywiony kształt zawdzięcza szponom tygrysa. Neutralnym rodzajem broni będzie z pewnością sztylet, taki jak Extrema Ratio SUPPRESSOR Compact z ostrym smukłym ostrzem o niebywałej wytrzymałości.

Oczywiście to tylko niektóre propozycje, więcej modeli możesz znaleźć w sklepie: http://bron-sklep.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ