Idealna myjka do okien, czyli jaka?

0
2499
Idealna myjka do okien, czyli jaka

Na rynku znaleźć można cały szereg produktów mających na celu ułatwić nam sprzątanie domu. Jednym z najbardziej uciążliwych – czasochłonnych i pracochłonnych obowiązków jest mycie okien. Szyby należy bowiem najpierw wyszorować, a następnie przetrzeć na sucho i wypolerować. Zaopatrując się w specjalną myjkę do okien, czynność ta stanie się znacznie łatwiejsza i będzie trwała o wiele krócej. Co warto wiedzieć na temat takiego urządzenia i jakie parametry wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Czy warto zaopatrzyć się w myjkę do okien?

Najbardziej praktyczne są parowe myjki do okien. Czyszczenie szyb z ich pomocą stanowi najbardziej skuteczny sposób na lśniące okna bez zacieków, kąpania i moczenia, a także konieczności stosowania środków chemicznych. Gorąca para skutecznie zabija bakterie, roztocza i inne drobnoustroje, co czyni z myjki niezbędny sprzęt w domu każdego alergika. Takie urządzenie jest w stanie prosto i szybko doprowadzić szybę do idealnej czystości. Dotyczy to zarówno zwykłych szyb, jak i trudno dostępnych okien dachowych. Działa ona wykorzystując moc pary wodnej. Przed przystąpieniem do pracy uzupełniamy wodę specjalny pojemnik i uruchamiamy urządzenie. Znajdująca się w zbiorniku woda jest podgrzewana do temperatury wrzenia, a powstała para za pomocą ciśnienia jest wypychana na zewnątrz. Wydobywa się ona z przodu urządzenia, a brud zbierany jest przy pomocy specjalnej nakładki wykonanej przeważnie z mikrofibry. Na dole myjki do okien znajduje się zbiornik na brudną oraz czystą wodę. Pierwsza z nich jest oczyszczona przez specjalny filtr ulokowany wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie – nadaje się do powtórnego użycia. Tego typu sprzęt jest zasilany przy pomocy baterii, którą po rozładowaniu można ponownie naładować.

Alternatywy dla myjki parowej

Zamiast myjki parowej zaopatrzyć możemy się w jej klasyczną wersję, która nazywana jest również akumulatorowym odkurzaczem do okien. Tego typu sprzęt składa się z dwóch głównych elementów – spryskiwacza połączonego ze ściereczką, którą należy zwilżyć okno oraz myjki zasysającej brudną wodę.

Bardzo praktyczne są także myjki 3w1, które łączą w sobie wszystkie niezbędne do umycia okien elementy. Taki sprzęt wyposażony jest w wymienne końcówki. Z jego pomocą jesteśmy w stanie zarówno wyczyścić szyby w klasyczny sposób, jak i wypolerować je.

Myjka parowa – wielofunkcyjne urządzenie

Co ciekawe, z pomocą myjki parowej jesteśmy w stanie umyć nie tylko okna. Świetnie nadaje się ona również do czyszczenia powierzchni lakierowanych, marmuru oraz granitu. Myjka doskonale sprawdzi się także podczas sprzątania kuchni – moc pary wodnej wytwarzana przez urządzenie skutecznie czyści kafelki i usuwa uciążliwy tłuszcz z okapów. Wykorzystać można ją również do mycia kabiny prysznicowej, luster i innych powierzchni szklanych. Wysokiej jakości myjki znaleźć można na stronie: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/myjki-do-okien.html.

Czym kierować się przy wyborze myjki parowej

Na rynku dostępne są myjki do okien będące samodzielnymi urządzeniami oraz wielofunkcyjne urządzenia wyposażone w dodatkowe akcesoria takie, jak spryskiwacz z padem z mikrofibry czy ściągaczka do okien.

Taki sprzęt podzielić można na ręczny oraz automatyczny. Pierwszy z nich posiada urządzenie generujące parę oraz specjalne ściereczki przeznaczone do ściągania wody. Drugi to natomiast jeden sprzęt, który jest w stanie wykonać wszystkie niezbędne czynności.

Do najważniejszych parametrów myjek do okien zalicza się:

  • Zasilanie – w znaczącej większości przypadków myjka parowa jest zasilana przy pomocy akumulatora, który musi być regularnie ładowany. W sklepach spotkać można się jednak także z urządzeniami zasilanymi bateryjnie oraz sieciowo. W drugim przypadku, jako że ogranicza nas przewód, będziemy w stanie umyć wyłącznie te okna, które znajdują się blisko kontaktu. Inne rozwiązanie to zaopatrzenie się w przedłużacz o odpowiedniej długości.
  • Możliwość wymiany akumulatora – w niektórych urządzeniach jest on montowany na stałe, a co za tym idzie – nie ma możliwości jego demontażu. Może to sprawiać pewne niedogodności podczas ładowania sprzętu. Część producentów oferuje bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim jest możliwość wyjmowania łatwo odczepianego akumulatora na czas ładowania.
  • Waga urządzenia – im myjka do okien jest lżejsza – tym lepiej. Z drugiej strony należy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że urządzenia o kompaktowych wymiarach mogą wymagać częstego napełniania, co może być nieco problematyczne.
  • Maksymalny czas pracy akumulatora – parametr ten waha się przeważnie od 20 do 60 minut.
  • Czas ładowania – najczęściej wynosi on od 1 do 4 godzin.
  • Zbiornik wody – jeżeli znajduje się on w zestawie, warto przed zakupem sprawdzić jaka jest jego pojemność.
  • Emisja hałasu – w większości przypadków myjki są urządzeniami cichymi. Emitowany przez nie hałas wynika z faktu ogrzewania się wody. Jeżeli sprzęt jest odpowiednio skonstruowany, możliwe jest zredukowanie do minimum nawet najcichszych dźwięków.
  • Konstrukcja – myjka do okien powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
  • Obecność dodatkowych akcesoriów – niektóre z dostępnych na rynku myjek mogą pracować ze specjalnymi detergentami. Bardzo praktyczna będzie również dodatkowa nasadka wykonana z mikrofibry, a także teleskopowy drążek, który może okazać się niezbędny podczas mycia okien dachowych lub balkonowych.
  • Cena – uzależniona jest ona zarówno od parametrów sprzętu, jak i marki. Za najtańszą myjkę do okien zapłacimy około 100 złotych. Najwyższej jakości modele to wydatek rzędu 300 złotych.

Źródła:

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ