Dokuczliwe, nawracające bóle głowy – niebezpieczne dla zdrowia?

0
2090
Dokuczliwe, nawracające bóle głowy

Sprawdź co może być przyczyną Twojego problemu, jak sobie z nim radzić oraz w jakich przypadkach pomoc lekarska jest niezbędna.

Jedną z dolegliwości, na którą cierpi większość społeczeństwa są oczywiście bóle głowy. Te pojawiające się stosunkowo często potrafią zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, utrudniając nam tym samym wykonywanie prostych, codziennych czynności.
Poznaj co może być przyczyną nawracających bóli głowy, jak poradzić sobie z nimi domowymi metodami a kiedy lepiej skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Czy wiesz, że bóle głowy dzielimy na dwie grupy? Wyróżniamy:

– bóle głowy pierwotne – których przyczyna jest nieznana, pojawiają się i znikają;

– bóle głowy wtórne – są objawem choroby lub powikłaniem po przebytym urazie głowy.

Bóle głowy i jego źródło

Dokuczliwe, nawracające bóle głowyWiele osób jest przekonanych, że ból głowy jest po prostu bólem mózgu – nic bardziej mylnego. Należysz do tej grupy? Pewnie teraz zastanawiasz się dlaczego? Otóż budowa tego narządu wewnętrznego uniemożliwia mu odbieranie jakichkolwiek sygnałów.

Nawracające bóle głowy spowodowane są z reguły zaburzeniami ze strony układu krwionośnego.

Pod wpływem stresu w naszym organizmie wzrasta poziom kortyzolu („hormon stresu”), czego wynikiem jest np. nagły skok ciśnienia czy przyspieszenie bicia serca. Reakcją naszego organizmu na zwiększającą się ilość hormonu stresu jest poszerzanie tętnic, żył i naczyń włosowatych – stąd właśnie biorą się bóle głowy.

Dokuczliwy ból może być także związany z innymi dolegliwościami: stanem zapalnym zębów, zatruciem organizmu toksynami, schorzeniami kręgosłupa itp. Są to niegroźne schorzenia, które z reguły leczy się objawowo. Niestety są i takie, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Do jednej z takich chorób należy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, może być ona powikłaniem po niedoleczonym zapaleniu zatok – tutaj oprócz uporczywego bólu głowy występują także nudności, wzmożona senność oraz uczucie „sztywnego karku”.

Kiedy należy udać się do lekarza

Bóle głowy wcale nie muszą być objawem nagłego zdenerwowania. Nierzadko świadczą one o poważnej chorobie. Sygnałem do konsultacji z lekarzem powinna być dla Ciebie sytuacja, w której to na bóle głowy nie pomagają Ci żadne tabletki przeciwbólowe.
Zastanawiasz się w jakich chwilach wystarczy zażyć paracetamol a kiedy lepiej nie czekać i udać się do neurologa? Musisz nauczyć się rozróżniać źródło bólu, dzięki temu będziesz wiedział co jest jego przyczyną i jakie leczenie będzie najskuteczniejsze.

Do grupy chorób neurologicznych najczęściej zaliczamy:

– nerwobóle nerwu trójdzielnego tzw. rwa twarzowa – najbardziej narażone są na nie kobiety, charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem np. z lewej strony twarzy. Bóle są krótkotrwałe ale nawracające. W ciągu jednego dnia mogą powtórzyć się nawet kilkadziesiąt razy.

– neuralgia „Arnolda” – nerwobóle nerwu potylicznego, bóle promieniują od tyłu głowy i górnej części karku następnie przechodzą przez okolicę ciemieniową aż do czoła.

Migrena – choroba przewlekła, charakteryzująca się nagłymi, napadowymi, jednostronnymi bólami głowy. Towarzyszą jej także inne dolegliwości takie jak: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia a nawet problemy ze słuchem.

Zapalenie zatok – infekcja wywołana przez wirusy, typowym objawem jest dokuczliwy ból głowy, który występuję przy pochylaniu się. Dodatkowo pojawiają się także nudności, bóle zębów, obrzęk policzka, ropna wydzielina z nosa.

Guzy mózgu – oprócz porannych mdłości i bólu głowy, pacjenci cierpią z powodu pojawiających się napadów epileptycznych, porażeń części ciała (zazwyczaj jednostronnych) oraz zaburzeń widzenia. Wyżej wymienione objawy występują także i u Ciebie? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Co wywołuje bóle z tyłu głowy?

Ból ten może świadczyć o hipertonii czyli chorobie nadciśnieniowej. Nadciśnienie tętnicze zdecydowanie należy do grupy tych schorzeń, które wymagają konsultacji lekarskiej. Zlekceważenie podwyższonego lub znacząco wysokiego ciśnienia może fatalnie odbić się na Twoim zdrowiu! Zaburzenia prawidłowej pracy np. mięśnia sercowego, udar niedokrwienny mózgu – to tylko jedne z nielicznych powikłań nieleczonego nadciśnienia tętniczego!
Bóle głowy tego typu są zazwyczaj pulsujące, napięciowe. Pojawiają się epizodycznie więc rzadko kiedy się nimi przejmujemy i doszukujemy przyczyny ich występowania. Pamiętaj jednak aby tego nie ignorować! Najlepsze co możesz zrobić dla swojego zdrowia to zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, kiedy bóle znowu się pojawią a Twoje ciśnienie będzie dużo wyższe niż zwykle, nie czekaj tylko umów się na wizytę u lekarze. Prawdopodobnie przyczyną są właśnie kłopoty z nadciśnieniem.

Pomimo, że bóle głowy są często objawem różnych chorób to w żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować. Jeżeli towarzyszą np. grypie czy migrenie wtedy wystarczy użyć tradycyjnej tabletki przeciwbólowej, która w szybki i bezpieczny sposób złagodzi ból. Dbaj o swoje zdrowie – bóle głowy są silne, występują często a dodatkowo pojawiły się inne niepokojące objawy nie czekaj tylko czym prędzej skonsultuj się ze specjalistą!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ