Dobry kredyt hipoteczny – po czym go poznać?

0
1416
Dobry kredyt hipoteczny – po czym go poznać

Wybór kredytu hipotecznego może mieć kluczowy wpływ na Twoją przyszłość w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. W wyborze warto wykorzystać nie tylko ranking kredytów hipotecznych, ale też wiedzę doradcy kredytowego.

Duża zdolność kredytowa = dowolność w wyborze kredytu

Osoby mające dużą zdolność kredytową są na lepszej pozycji, niż ci ludzie, którzy uzyskali tę zdolność w bardzo trudny sposób. W przypadku kredytów wszystko rozbija się o pieniądze. Im lepiej zarabiasz, tym wiarygodniejszym klientem jesteś w oczach banku. Jeśli Twoje zarobki są naprawdę duże, a przynajmniej większe niż przeciętne oraz w sytuacji, kiedy nie masz żadnych zobowiązań zmniejszających znacząco Twój domowy budżet, możesz samodzielnie wybierać spośród ofert banków. Nie musisz szukać banku, który uzna w końcu Twoją zdolność kredytową. Przy dużych zarobkach zdolność zostanie wykazana w każdym banku, a wtedy to Ty rozdajesz karty i decydujesz, w którym z nich weźmiesz kredyt. Banki wręcz uwielbiają klientów o dużych zdolnościach finansowych i są skłonne zaproponować im naprawdę korzystne warunki kredytów, byleby tylko podpisać z nim umowy. Zobacz jakie warunki oferują teraz banki udzielające kredytów hipotecznych na https://hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych.

Wkład własny – mały, czy duży?

Nie ma chyba drugiego tak odpowiedzialnego pod względem finansowym wyboru, jak wybór kredytu hipotecznego. Trzeba go wybrać dobrze, bo od tego zależy niemalże całe Twoje życie. Każdy bank chce się zaprezentować przed potencjalnymi klientami jak najlepiej, ale nie każdy oferuje tak samo dobre warunki. Z jednej strony chcielibyśmy, by wkład własny do wybranego kredytu był jak najmniejszy, bo nie oszukujmy się, ale w momencie zakupu mieszkania potrzebujemy pieniędzy. W jakim by ono nie było stanie, trzeba je jakoś urządzić i wyposażyć pod siebie.

Największe wydatki czekają Cię w momencie, gdy kupujesz puste mieszkanie. Meble, sprzęty AGD i RTV oraz dekoracje i całe wyposażenie może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet ponad 100 000 zł. W takiej sytuacji liczy się dla Ciebie każdy grosz, a tymczasem bank żąda wkładu własnego i możesz wtedy pomyśleć, że najlepiej poszukać oferty, w której wkład własny wynosi zaledwie 10% kredytu i w takim przypadku ma to sens. Musisz mieć jednak świadomość, że im mniejszy jest wkład własny, tym droższy jest później kredyt. Fakt, że na początku oszczędzisz pieniądze, nie sprawi, że nie będzie ich trzeba później rata za ratą wydawać. Różnica polega więc tutaj tylko na momencie wydania tych pieniędzy. Przy wkładzie własnym w wysokości 20% musisz się od razu pozbyć 20 000 zł przy kredycie na 100 000, 40 000 zł przy kredycie na 200 000 i 60 tysięcy zł przy kredycie na 300 000 zł.

Wysokość RRSO i prowizji kredytu

Dobry kredyt hipoteczny powinien mieć jak najniższą prowizję i jak najniższe RRSO. Zwykle jest tak, że w przypadku niskiego RRSO mamy do czynienia z wyższą prowizją, a kiedy prowizja jest niewielka, RRSO jest wyższe lub podobne do wysokości prowizji. Tylko nieliczne banki nie pobierają prowizji od kredytu. W większości jednak trzeba się liczyć z tym, że wysokość prowizji będzie się wahała od 0,7% do 3%.

Jeśli chodzi o RRSO, zwykle nie ma większych rozbieżności. Kredyty bez prowizji mają najwyższe RRSO, natomiast te o wysokiej prowizji mają RRSO na poziomie 3,65-3,85%.

Maksymalny okres spłaty

Okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego wynosi zwykle 30 lub 35 lat. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy może otrzymać kredyt na 35 lat. Takie kredyty uzyskują zwykle osoby młode. Trzydziestopięciolatek ma marne szanse na taki kredyt, dlatego że spłaciłby go w wieku 70 lat, a do tego czasu, może się wiele zdarzyć. Z kolei 25-latek po spłacie kredytu na 35 lat będzie miał tylko 60 lat, więc taka spłata jest bardziej realna. Im jesteś starszy, tym krótszy musi być okres spłaty Twojego kredytu hipotecznego, ale jednocześnie Twoja rata będzie wtedy wyższa, a ostateczny koszt kredytu niższy.

Kredyt to duże wyzwanie. Dziś jesteśmy młodzi i z ogromną energią podchodzimy do urządzania swojego własnego domu, ale co będzie jutro – tego nie wie nikt. Bardzo prawdopodobne jest, że świat za kilka lub kilkanaście lat mocno się zmieni i wartość pieniędzy będzie całkowicie inna. Lepiej przemyśleć kredyt 100 razy, niż raz wziąć go pochopnie i później tego żałować. Wszystko jest kwestią odpowiedniego podejścia.

Sprawdź ranking kredytów hipotecznych na hipoteka360.pl i dowiedz się, który bank oferuje teraz najlepsze warunki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ