Czym karmić psa?

0
2049
Czym karmić psa?

Od czasów udomowienia wilka, od którego pochodzą wszystkie psy, wiele się zmieniło, jak choćby to, że nasze Burki i Azorki nie muszą już polować, by przeżyć. Pokarm zapewnia im człowiek. jednak czym karmić psa, by wyszło mu to na zdrowie?
Pies jako drapieżnik żywi się w głównej mierze mięsem. Karmienie psa zależy od wielu czynników jak jego rasa, sposób użytkowania, możliwe nietolerancje i alergie pokarmowe, wiek, stan zdrowia. Psy, podobnie jak ludzie mają też swoje upodobania. Nie ma zatem jedynego słusznego sposobu karmienia psów. Popełnia się także wiele błędów żywieniowych jak przekarmianie, podawanie pokarmów nieodpowiednich dla psa, szkodliwych (jak czekolada, czosnek, cebula, szczypior, orzechy, mleko i jego przetwory, pokarmy ludzkie silnie przetworzone), zaniedbywanie regularności posiłków, ciągły dostęp do pokarmu. Udomowienie udomowieniem, ale pies pozostał drapieżnikiem, a ten nie zawsze je, więc przerwy w jedzeniu są naturalne, dlatego pies powinien mieć podawane posiłki regularnie o stałych porach, zaś w porozumieniu z lekarzem weterynarii można zastosować krótką głodówkę.
Nie można zapominać o podawaniu jako przekąski suszonych żwaczy wołowych, które uzupełniają mikroflorę jelitową psa.
Ogólnie można podzielić karmienie psów na:
– mieszanki typu BARF (Biologically Appropriate Raw Food), z zawartością surowego mięsa i kości 60-80%
– karmy suche o różnorakim składzie i przeznaczeniu dietetycznym
– karmy mokre, również o różnym składzie i przeznaczeniu dietetycznym
– pokarm gotowany, przyrządzany w domu ze świeżych składników
Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego ciąży na nas duża odpowiedzialność w zbilansowaniu diety naszego pupila, stąd najczęściej stosowane jest żywienie tzw. mieszane, które łączy wszystkie powyższe sposoby. Kwestia równowagi. Nie zapominajmy także, by od czasu do czasu podać psu kość do ogryzienia, nigdy jednak gotowaną drobiową oraz odpowiednio dobrane składniki mineralne i suplementy, zwłaszcza, jeżeli sami gotujemy posiłki dla psa.

www.intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ