Czy warto wybrać telewizor 4K?

0
1760
Czy warto wybrać telewizor 4K?

Co oznacza 4K – symbol, którym oznaczonych jest coraz więcej nowoczesnych telewizorów? Jeszcze do niedawna triumfy święci telewizory Full HD, które dziś stopniowo ustępują miejsca nowszy modelom. Czym jest więc 4K i czy wart wybrać telewizor z tej kategorii?

4K, czyli nowy wymiar rozdzielczości

Telewizory 4K pojawiły się na rynku kilka lat temu i dziś już wiadomo, że w naszych domach będą gościć coraz częściej. Jak wskazują dane, ich udział w sprzedaży wciąż rośnie, mimo że póki co modele Full HD cały czas wybierane są najczęściej.

Telewizory 4K, które zwane są również Ultra High Definition, to modele o rozdzielczości 4 tysięcy pikseli. Oznacza to, że mają ich 4 razy więcej niż dotychczasowe telewizory w standardzie Full HD – 8 milionów pikseli stało się więc rzeczywistością (a nawet standardem), choć jeszcze zupełnie niedawno stanowiło zaledwie technologiczną ciekawostkę.

4K, czyli nowy wymiar rozdzielczości

Czym wyróżniają się telewizory 4K?

Rozdzielczość 4 tysięcy pikseli przekłada się na jakość oglądanego obrazu. Główną zaletą jest jego szczegółowość – nawet najmniejsze detale pozostają bardzo wyraźne i doskonale odzwierciedlone. Co bardzo ważne, obraz jest również niezwykle naturalny i niemal perfekcyjnie odwzorowuje rzeczywistość. Efekt taki nie był możliwy do osiągnięcia w telewizorach starszego typu.

Zalety urządzeń 4K dostrzeżemy przede wszystkim w przypadku obrazów statycznych, np. fotografii. Jeśli natomiast chodzi o obrazy ruchome, sprawdza się równie dobrze, jednak pod warunkiem, że oglądane materiały przystosowane do 4K – na szczęście tych wciąż przybywa.

Warto także zwrócić uwagę na rodzaje ekranów stosowanych w najnowocześniejszych telewizorach. Mogą być one nie tylko płaskie, ale również zakrzywione. Co więcej, w wypadku tych sprzętów możemy siedzieć bliżej ekranu niż jest to zalecane w przypadku telewizorów o mniejszej rozdzielczości. Jest to możliwe dzięki doskonałej jakości obrazu, który nawet z bliska pozostanie niezwykle wyraźny. Zachowanie mniejszej odległości jest wręcz wskazane, ponieważ dopiero minimalizacja dystansu pomiędzy widzem a wyświetlaczem pozwala odróżnić telewizor 4K od Full HD, a przez to docenić jego walory.

Czym wyróżniają się telewizory 4K

Czy telewizor 4K to dobry zakup?

Telewizor UHD to inwestycja na lata, dzięki której można oglądać materiały o najwyższej rozdzielczości. Treści dostosowanych do tej technologii jest coraz więcej, a ich oferta systematycznie rośnie. To nieuniknione, ponieważ telewizor 4K staje się już standardem, do którego muszą przystosować się wydawcy oraz nadawcy materiałów. Pamiętajmy jednak, że wśród różnych modeli telewizorów 4K dostępne są też te z funkcją upscale’ingu – dzięki niej treści w starszej technologii odtworzymy w lepszej jakości.

Podsumowując, 4K powoli przejmuje rynek, dzięki czemu ceny sprzętów w tej rozdzielczości spadają, czyniąc je powszechnie dostępnymi. Przybywa także materiałów pozwalających na wykorzystanie pełni możliwości najnowocześniejszych telewizorów. Wszystko to sprawia, że zakup telewizora UHD warto polecić każdemu, kto planuje kupić nowy sprzęt.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ