Czy drzwi przesuwne to dobry wybór?

0
4445

Funkcjonalnie rozplanowana przestrzeń w mieszkaniu czy domu to podstawa wygodnego życia. Podpowiemy, w jaki sposób mogą nam ułatwić codzienne życie odpowiednio rozplanowane i zamontowane drzwi suwane.

Drzwi przesuwne w salonie

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy szczęśliwymi właścicielami mieszkania, w którym znajduje się salon połączony z kuchnią. Nieoczekiwanie wpadają do nas z wizytą znajomi albo rodzina, a nasza kuchnia, o zgrozo, wygląda jak plac boju po stoczonej bitwie. Nie możemy w żaden sposób zasłonić bałaganu i jest nam po prostu wstyd. Może też być inaczej – jesteśmy właścicielami kawalerki składającej się z otwartej przestrzeni, na którą składa się pokój i kuchnia albo aneks kuchenny. Mieszkamy we dwójkę. Ty lubisz wstawać w weekend o poranku i parzyć sobie kawę, a on (lub ona) lubi dłużej pospać. To, czego potrzebujemy w takiej sytuacji, to system drzwi przesuwnych, pozwalający oddzielić oba pomieszczenia od siebie, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

A może w sypialni?

Drzwi przesuwne wewnętrzne idealnie nadają się również do sypialni. Mogą wydzielać dodatkowe pomieszczenie przeznaczone na garderobę czy przebieralnię. Dzięki temu, budząc się co rano unikniemy widoku rozwieszonych na krześle ubrań przygotowanych na następny dzień. Obudzimy się w estetycznym pomieszczeniu, któremu uroku nadadzą dodatkowo odpowiednio dobrane drzwi o designerskim wyglądzie.

System drzwi przesuwnych w przypadku małych mieszkań umożliwi podzielenie sypialni na dwa pomieszczenia – pozwoli zamienić część sypialni w pracownię lub domowe biuro. To idealne rozwiązanie, aby stworzyć w pomieszczeniu intymną i komfortową przestrzeń dla dwojga. Nie będziemy przecież spokojnie spać, gdy ktoś obok stuka w klawiaturę komputera lub szeleści dokumentami. Drzwi suwane to realna, ale i psychologiczna przegroda, która pozwoli nam cieszyć się wspólnym szczęściem nawet w niewielkim mieszkaniu.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Takiego typu drzwi otwierają się i zamykają wzdłuż linii ściany. Przesuwają się po torach. Drzwi przesuwne do pomieszczeń dzielą się na wewnątrzścienne i naścienne. Drzwi wewnątrzścienne chowają się w głąb ściany – to bardzo dyskretne, praktycznie niewidoczne rozwiązanie. Pozwala ono na dużą swobodę w ustawieniu mebli i innych domowych sprzętów. Jest idealne w wąskim, małych pomieszczeniach i korytarzykach.

Alternatywą dla drzwi chowanych w ścianę są drzwi naścienne, które jak sama nazwa wskazuje, nasuwają się na ścianę. Takie drzwi są widoczne również po otwarciu. Pozwalają jednak na nieblokowanie przestrzeni swoim skrzydłem. Oba typy drzwi pozwalają na maksymalną oszczędność przestrzeni i jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie powierzchni pokoju czy innego pomieszczenia.

Walory estetyczne drzwi przesuwnych

To nowoczesne rozwiązanie, często wykorzystywane przez architektów przestrzeni z powodu ich funkcjonalności, jak i wysokich walorów estetycznych. Tego typu drzwi pozwalają na stworzenie przestronnego wizualnie wnętrza, a odpowiednio dobrane do wystroju wnętrza skrzydła drzwi mogą stanowić ciekawe urozmaicenie wnętrza naszego domu. Już sama konstrukcja drzwi nadaje przestrzeni wyjątkowy i oryginalny charakter.

Inne rozwiązania

Jeśli naszym celem jest jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, oprócz drzwi przesuwnych możemy rozważyć zastosowanie również innych rozwiązań, jak np. drzwi harmonijkowe czy drzwi łamane. Te ostatnie składają się z dwóch symetrycznych lub asymetrycznych części, w odpowiedni sposób do siebie dopasowanych. Gdy otwieramy tego typu skrzydło, mamy wrażenie, że skrzydło łamie się w miejscach łączeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ