Czujniki laserowe – poradnik z zakresu automatyki budynkowej

0
743
laser

Czujniki laserowe to niezwykle pomocne i zaawansowane technologicznie urządzenia. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, a także innych budowlach o dużej powierzchni. Ich zadaniem jest rozpoznawanie wybranych oddziaływań lub potencjalnych zagrożeń, a następnie – podejmowanie określonych akcji. Przed wyborem czujnika warto rozpatrzeć rozmaite modele oraz zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. O nich opowiemy poniżej.

Czujnik laserowy – i nie tylko – co może wykrywać?

Czujniki laserowe to dość uniwersalne urządzenia. Są przeznaczone do wykrywania potencjalnych niebezpieczeństw, lecz nie tylko. Najczęściej, do czynienia mamy z laserowymi czujnikami nastawionymi na detekcję ruchu, światła, hałasu, obiektów lub substancji. Pod tym względem, są niezwykle pomocne w automatyce budynków – nadają się do inicjowania odpowiednich procesów i działań. Na przykład – uruchamiania oświetlenia w momencie, gdy do danego pomieszczenia wchodzi osoba.

Czujniki laserowe działają w oparciu o światło czerwone, które pozostaje niewidoczne dla osób przebywających wewnątrz. Jest ono emitowane, a następnie odbierane po jego odbiciu się od powierzchni znajdujących się w pobliżu osób lub obiektów. Dają najbardziej precyzyjne odczyty spośród wszystkich typów czujników laserowych.

Do często wykorzystywanych należą też czujniki fotoelektryczne, nastawione na wykrywanie obiektów dokładnie w momencie ich pojawienia się w danym miejscu. Są w stanie wykryć nie tylko osoby, ale również najmniejszych rozmiarów obiekty. Do detekcji tych ostatnich wykorzystuje się również czujniki światłowodowe.

Czujniki ruchu – najpopularniejszy spośród czujników laserowych

Czujniki ruchu to urządzenia niewielkich rozmiarów, w których budowie znajduje się układ odpowiedzialny za monitorowanie danego obszaru i detekcję wszystkich występujących na nim ruchów. Dostępne czujniki laserowe mogą różnić się między innymi sposobem ich montażu. Znajdziemy te do montażu natynkowego lub podtynkowego. W pierwszym wypadku – są to czujniki naścienne lub sufitowe. W drugim czujniki przeznaczone do montażu w puszce.

Ponadto, występują czujniki w formie plafonów – o kształtach podobnych do lamp, oraz odpowiedzialnych również za oświetlenie. Idealnie sprawdzają się w holach, przedsionkach, klatkach schodowych.

W zależności od miejsca, w którym czujnik zostanie zamontowany, należy też wybrać urządzenie o odpowiednim stopniu izolacji. Dotyczy to zwłaszcza czujników montowanych w toaletach, w pomieszczeniach gospodarczych pływali i basenów, a także na otwartej przestrzeni pod zadaszeniem. Czujniki takie powinny być oznaczone odpowiednim poziomem IP, a materiały, z których zostały wykonane, odporne na oddziaływanie wilgoci, niskich i wysokich temperatur, opadów i promieni słonecznych.

Zakres pomiaru czujników laserowych

Zaletą czujników laserowych jest wysoka dokładność pomiaru. Dotyczy to zarówno wartości granicznych, w ramach których pracują oraz statystycznej prawidłowości ich odczytów – która jest na najwyższym poziomie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego typu soczewki o wysokiej rozdzielczości.

Ponadto, czujniki laserowe świetnie nadają się do wykrywania obecności substancji szkodliwych. Znajdują dzięki temu zastosowanie w magazynach, halach produkcyjnych, sklepach specjalistycznych oraz innych miejscach, gdzie przechowuje się różnego typu substancje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ