Częstomocz – dowiedz się co go wywołuje

0
2415
Częstomocz

Poznaj najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu.

Nie minęło pięć minut a Ty znowu musisz skorzystać z toalety. Zastanawiasz się co mogło wywołać częstomocz. Częste oddawanie moczu może być przyczyną niegroźnej infekcji lub objawem poważnej choroby. Zazwyczaj towarzyszą mu także inne nieprzyjemne dolegliwości.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do dalszej części.

Przyczyny częstomoczu

Częste oddawanie moczu jest jednym z typowych objawów:

– infekcji i stanów zapalnych układu moczowego,

– cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek,

– patologi i dysfunkcji pęcherza moczowego,

– chorób nowotworowych narządów układu moczowego,

– cukrzycy typu I i II,

– chorób neurologicznych,

– przyjmowania niektórych środków farmaceutycznych,

– przerostu prostaty – powiększony gruczoł krokowy, uciska pęcherz a także blokuje swobodny przepływ moczu przez cewkę moczową,

– ciąży – zwiększająca swoją objętość macica wywiera ciągłe parcie na pęcherz stąd częste wizyty w toalecie,

Inne objawy

Częstomocz zazwyczaj występuje wraz z innymi dokuczliwymi objawami. Są to m.in.: bóle brzucha, nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała, której towarzyszą dreszcze, bóle pleców w okolicy lędźwiowej, uczucie ogólnego osłabienia. Nierzadko pojawia się także krwiomocz (obecność czerwonych krwinek w oddawanym moczu) oraz upławy z narządów rodnych.
Jeżeli od kilku dni zmagasz się z powyższymi symptomami nie powinieneś dalej czekać! Nie narażaj swojego zdrowia na wystąpienie możliwych powikłań. Czym prędzej udaj się na konsultację lekarską – ten po przeprowadzeniu dokładnych badań i ustaleniu bezpośredniej przyczyny Twoich dolegliwości zaleci odpowiednią terapię.

Nie bagatelizuj problemu!

Częstomocz jest objawem chorobowym, który zlekceważony może być fatalny w skutkach. Powikłania jakie się z nim wiążą zagrażają nie tylko zdrowi ale także i życiu. Częste oddawanie moczu nie jest chorobą a jedynie jednym z objawów danego schorzenia, dlatego też dużą rolę odgrywa tutaj szybka i poprawna diagnoza. Częstomocz powinien być dla Ciebie pewnego rodzaju sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego. Niezdiagnozowane w porę choroby nerek lub cukrzyca bądź ich nieleczenie może doprowadzić nawet do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie.

Do najczęściej występujących powikłań należy:

– częściowe lub całkowite uszkodzenie nerek,

– bakteriemia (zakażenie krwi),

– pojawienie się zmian o charakterze nowotworowym,

– śpiączka cukrzycowa,

– kwasica cukrzycowa (in. kwasica ketonowa),

niepłodność a nawet bezpłodność,

Zanim znowu odłożysz wizytę u lekarza lub machniesz ręką na niepokojące objawy, usiądź i zastanów się czy warto tak ryzykować.

Metody zapobiegania

Częstomocz Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chodzi o infekcje układu moczowego tu kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Pamiętaj o regularnej zmianie bielizny, zachowaj ostrożność kiedy korzystasz z toalety w miejscu publicznym, pilnuj się na wyjazdach (szczególnie zagranicznych) i nigdy nie odkładaj wizyty w toalecie na później.
Czy wiesz, że żurawina jest najlepszym naturalnym lekarstwem na infekcje układu moczowego? Więc zajadaj się nią do woli!
Używaj delikatnych kosmetyków do higieny intymnej w przeciwnym razie naruszą one naturalną barierę ochronną co skutkować może pojawieniem się infekcji.
Jeżeli przyczyną częstego oddawania moczu są choroby nerek lub cukrzyca tutaj należy bezwarunkowo przestrzegać określonego leczenia. Diabetycy powinni systematycznie sprawdzać pozom cukru we krwi i w zależności od potrzeby odpowiednio go regulować.
Podobnie jest w przypadku innych zdiagnozowanych przyczyn częstomoczu – tylko przestrzeganie zaleceń lekarskich uchroni Cię przed tą nieprzyjemną dolegliwością i wystąpieniem możliwych powikłań!
Postaraj się także zmienić swoją dotychczasową dietę. Odżywiaj się zdrowo i z umiarem. Ogranicz ilość spożywanej kawy- zamiast tego wypijaj 2 litry wody mineralnej dziennie. Ze swojego menu całkowicie wykreśl słodkie napoje gazowane, słodycze, ciężkostrawne i pikantne dania. Spożywaj większe ilości ryb, chudego mięsa oraz warzyw i owoców.
Słyszałeś o treningu mięśni dna miednicy? Jest on bardzo skuteczny w terapii mającej na celu zmniejszenie dziennej liczy wizyt w toalecie. Pracuj na tymi mięśniami w każdej wolnej chwili a w niedługim czasie zobaczysz pierwsze efekty!

Pamiętaj o badaniach profilaktycznych! W miarę możliwości wykonuj je regularnie. Wiele chorób rozwija się w ukryciu, na początki rozwoju nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Świetne wyniki badań, które wykonałeś pięć lat temu nie mogą być gwarancją, że od tego czasu w Twoim organizmie nic złego się nie zadziało.
Nie bagatelizuj problemu tłumacząc się tym, że być może wypiłeś zbyt dużą ilość herbaty lub złapałeś coś korzystając z toalety publicznej.
Do określenia przyczyny częstego oddawania moczu zazwyczaj wystarczy samo jego badanie. Jeżeli to nie da jednoznacznej odpowiedzi wtedy lekarz może skierować Cię na dodatkowe np. USG układu moczowego lub inne badania urologiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ