Co to jest gruczolak prostaty?

0
1647
www.prostata.info.pl

Przerost stercza to inaczej gruczolak prostaty. Jest to problem bardzo wielu mężczyzn, szczególnie tych po 45 roku życia. Wynika z naturalnych zmian hormonalnych, które mogą pojawiać się w tym wieku. Pod wpływem hormonów komórki prostaty zaczynają się namnażać i pojawia się gruczolak prostaty. Takie powiększenie się prostaty nie pojawia się nagle; to długotrwały proces, który przebiega bardzo powoli. Z początku objawy przerostu prostaty pozostają niezauważone, aż do momentu, gdy przerost jest tak duży, że prostata zaciska się silnie wokół cewki moczowej powodując problemy przy oddawaniu moczu. Wraz z dalszym rozrostem prostaty mikcja jest coraz bardziej utrudniona. Mężczyźni, którzy cierpią z powodu gruczolaka prostaty bardzo często mają uczucie, że ich pęcherz nie jest do końca opróżniony. Przypomina to odrobinę odczucia podczas zapalenia pęcherza.

Komórki powodujące rozrost gruczołu krokowego to najczęściej komórki prawidłowe. Oznacza to, że gruczolak prostaty z reguły nie jest rodzajem nowotworu. Przerost prostaty pojawia się najczęściej u osób otyłych lub z nadwagą, które mają nieprawidłową dietę. Dieta sprzyjająca gruczolakowi stercza obfituje w mięso, produkty wysokoprzetworzone, nabiał. Często obserwuje się rozrost prostaty u osób nadużywających alkoholu. Przerost prostaty ma także podłoże genetyczne, dlatego osoby, w których rodzinie pojawiał się gruczolak stercza powinny regularnie się badać, by zacząć leczenie na wczesnym etapie rozrostu prostaty. Jakiekolwiek problemy z mikcją powinny być sygnałem, by udać się do urologa. Gdy prostata już się rozrośnie i dojdzie do zatrzymania moczu, pojawia się nieznośny ból. W takiej sytuacji może dojść do zakażenia układu moczowego, niewydolności nerek i innych nieprzyjemnych objawów ze strony układu moczowo-płciowego.
Przerost prostaty jest często lekceważony. Jednak ta choroba może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. W najłagodniejszej postaci będzie prowadziła do nawracających infekcji układu moczowego – cewki i pęcherza. Ze względu na zaleganie moczu w pęcherzu pojawić się w nim mogą kamienie.
W cięższej postaci rozrost prostaty być przyczyną zastoju moczu, co powoduje zakażenia, kamicę nerkową, a także niewydolność nerek. Najcięższym powikłaniem przerostu prostaty jest urosepsa, czyli całościowe zakażenie całego organizmu.

www.prostata.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBóle stawów i kości
Następny artykułStosowanie czystka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ